Ballina Lajme Bota/Rajoni SHBA, Gjermania dhe Rusia raportojnë numrin më të lartë të vdekjeve nga...

SHBA, Gjermania dhe Rusia raportojnë numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19

41
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shtetet e Bashkuara regjistruan një ditë më parë mbi 2,400 viktima nga koronavirusi, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, numri më i lartë në më shumë se gjashtë muaj. Vendi regjistroi njëkohësisht edhe 200,000 raste të reja me Covid-19.

Kjo është dita e dytë radhazi që tejkalohet kufiri i 2,000 vdekjeve ditore. Hera e fundit që numri i të vdekurve tejkaloi 2,400 në një ditë ishte në fillim të majit, në kulmin e krizës shëndetësore në SHBA.

Autoritetet gjermane njoftuan të mërkurën se 410 njerëz kishin vdekur për shkak të COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit. Ky është numri më i lartë i vdekjeve një-ditore që vendi ka regjistruar që nga fillimi i pandemisë, sipas Worldometer.

Numri i viktimave të lidhura me pandeminë në Gjermani ka shkuar në 14,771.

Kancelarja Angela Merkel njoftoi të mërkurën se dhe 16 guvernatorët shtetërorë të vendit kishin rënë dakord të zgjasnin një mbyllje të pjesshme deri në dhjetor në një përpjekje për të ulur më tej shkallën e infeksioneve COVID-19, përpara periudhës së Krishtlindjes.

Një numër rekord vdekjesh u regjistrua të mërkurën në Rusi. Rritja ditore prej 507 e ka çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 37,538.

Më shumë se 23,700 infeksione të reja u konfirmuan gjithashtu, duke e çuar në mbi 2.1 milionë numrin e të infektuarve në vend, i pesti në botë.

Kroacia, ndërkohë, regjistroi një numër rekord të infeksioneve të reja me më shumë se 3,600 raste të konfirmuara gjatë një dite më parë. Pak më shumë se 11,600 nga katër milionë banorët e vendit deri më tani kanë rezultuar pozitivë me numrin e të vdekurve aktualisht në 1,501 pas vdekjes së 56 personave gjatë 24 orëve të fundit.

Në Hungari, numri i shtrimeve në spital dhe pacientëve që trajtohen në ventilator gjithashtu kanë arritur nivele rekord.

Sipas shifrave nga qeveria, 7,718 pacientë po trajtoheshin në spitale, nga të cilët 656 ishin në ventilator. Numri i përgjithshëm i vdekjeve të lidhura me koronavirusin u rrit me 106 në 4,114 në vendin me gati 10 milion banorë.

Në javën e kaluar, 51 vendet e rajonit Evropian të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) përbënin 44 përqind të 4 milionë infeksioneve të reja në botë, një rënie prej 6 përqind nga java parë.

Por numri i vdekjeve u rrit me 10 përqind nga java në javë me 32,684 viktima të regjistruara 49 përqind e 67,221 vdekjeve të regjistruara në të gjithë botën.

Shifrat tregojnë se masat e reja, përfshirë bllokimet kombëtare, të vendosura në të gjithë kontinentin kanë filluar të kenë ndikim me ngadalësimin e virusit.

Tre vende evropiane që kanë kaluar 50,000 vdekje janë Franca, Italia dhe Britania e Madhe.

---- ---- ----
-----