Ballina Lajme Bota/Rajoni SHBA e do Katarin aleat jashtë NATO-s: Çfarë është MNNA-ja dhe kush...

SHBA e do Katarin aleat jashtë NATO-s: Çfarë është MNNA-ja dhe kush e gëzon në Gji

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Shtetet e Bashkuara shpresojnë të jenë në gjendje të ndjekin planet për të emëruar Katarin si një aleat të rëndësishëm jo-NATO, një status që përfiton vendet e huaja në tregtinë e mbrojtjes dhe bashkëpunimin e sigurisë me Uashingtonin, tha të enjten një zyrtar i lartë i SHBA. .

“Ne shpresojmë të vazhdojmë të identifikojmë Katarin si një aleat të rëndësishëm jo-NATO,” tha Timothy Lenderking, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA për Marrëdhëniet e Gjirit, gjatë një konference shtypi.

Zyrtarët e SHBA dhe Katarit, duke përfshirë Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe Sekretarin e Jashtëm të Katarit Sheik Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, u takuan në Uashington më parë këtë javë.

Statusi i sipërpërmendur i madh jo aleat i NATO-s (MNNA) i jep një vendi një qasje më të mirë në pajisjet dhe teknologjinë ushtarake amerikane, përfshirë tepricat falas, përpunimin e përshpejtuar të eksportit dhe bashkëpunimin me përparësi trajnimi.

Aktualisht, 17 shtete e kanë këtë status, përfshirë shtetet e Gjirit të Kuvajtit dhe Bahreinit ku ndodhet Flota e Pestë e Marinës Amerikane.

Normalizimi me Izraelin

Katari, shtëpia e bazës më të madhe të SHBA në Lindjen e Mesme, është bllokuar për shkak të mosmarrëveshjeve me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreinin dhe Egjiptin që nga viti 2017. Me bllokadën, kjo katërshe prishi lidhjet diplomatike, ekonomike dhe të trafikut me Katarin kur ata e akuzuan atë për mbështetjen e “terrorizmit”. Doha kategorikisht i mohon këto akuza.

Uashingtoni, i cili ka lidhje të forta me të gjitha shtetet që janë pjesë e mosmarrëveshjes, e sheh konfliktin si një kërcënim ndaj përpjekjeve të administratës së Presidentit Trump për të frenuar ndikimin e Iranit dhe për të luftuar për unitetin.

Lajmi për përcaktimin e mundshëm të Katarit si MNNA vjen pasi të dy vendet e Gjirit – Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe – nënshkruan marrëveshje mbi normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin, të cilat u morën nga SHBA.

Palestinezët i panë këto marrëveshje me Izraelin si një “tradhti”.

Katari refuzoi normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin, duke thënë se “nuk mund të jetë një zgjidhje” e mosmarrëveshjes izraelito-palestineze.

---- ----
----
----- ----
-----