Ballina Lajme Bota/Rajoni SHBA “blen” Europën: Para që t`i largohet gazit rus

SHBA “blen” Europën: Para që t`i largohet gazit rus

44
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo deklaroi se Uashingtoni do të ofrojë deri në një miliard dollarë për të financuar Europën Lindore dhe Qendrore, që t’i vijë në ndihmë rajonit për t`iu larguar varësisë nga burimet ruse të energjisë.

Sekretari amerikan i shtetit i bëri këto komente gjatë fjalimit të tij në ditën e dytë të Konferencës së Sigurisë në Mynih. Pompeo sqaroi se financimi i ri i SHBA-së do të fokusohet tek iniciativa Tre Detet, një grupim i 12 shteteve të Bashkimit Europian, që gjenden ndërmjet detit Adriatik, Baltik dhe Detit të Zi. Përveç Austrisë, të gjitha këto shtete janë anëtarë të NATO-s.

Kjo nismë u ndërmor për t`iu kundërvënë atij që disa zyrtarë perëndimorë e shohin si rrezik prej varësisë nga furnizimi me energjinë ruse. Rusia është furnizuese e madhe e Europës me naftë dhe kryesorja për sa i takon gazit.

Edhe Turqia e merr gazin kryesisht nga rusët. Janarin e këtij viti, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan përuroi së bashku me shefin e Kremlinit, Vladimir Putin përmes një ceremonie në Stamboll gazsjellësin e ri Turkish Stream.

Një pjesë e madhe e furnizimeve të gazit të tij kanë për destinacion tregun turk, ndërsa një degë e tubacionit është parashikuar të furnizojë edhe vendet e BE-së me gaz natyror. “Gazsjellësi do ta përmirësojë sigurinë energjetike në të gjithë Evropën”, tha në atë rast Putin.

---- ----
----
-----
-----