Ballina Receta Sarma për verë

Sarma për verë

90
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Përbërësit:

2 vezë
2 filxhanë oriz të marinuar
1 qepë
1 lugë borzilok
1 kungulleshë
piper
2 lugë lëng limoni
▪ salcë të specave të kuq

Përgatitja:

Lakrën ndajeni në fletë dhe njomeni secilën në ujë të njelmët. Priteni pjesën e brendshme nëse është tepër e trashë.

Karotën dhe kungulleshën grijeni në rende.

Në një enë të veçantë përzieni vezët me qumështin, orizin, kërpudhat, qepën, perimet dhe erëzat.

Ngjishni mirë dhe me masën e përftuar mbushni sarma.

Sarmat radhiten në një enë të thellë dhe u qiten salca e domateve.
Sarma në zjarr të lehtë zihen rreth një orë.
Për të bërë salcën pritni domatet sa më imët, shtoni kripën, piperin, salcën. Përzieni me lëngë limoni.

Lexo më shumë në: http://kosovarja.al/gatojca/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

The post Sarma për verë appeared first on Receta Kuzhine.

---- ---- ----
-----