Ballina Lajme Bota/Rajoni Sanksionet e SHBA-së kundër Sirisë vazhdohen edhe për një vit

Sanksionet e SHBA-së kundër Sirisë vazhdohen edhe për një vit

10
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Uashington, 7 maj – Presidenti i SHBA-së Xho Bajden ka vendosur të zgjasë regjimin e sanksioneve të njëanshme kundër Sirisë për edhe një vit.

Bëhet fjalë për ruajtjen e masave të ndryshme kufizuese që u imponuan radhazi nga Uashingtoni kundër Damaskut midis vitit 2004 dhe 2012. Këto kufizime përfshijnë bllokimin e pasurive nën juridiksionin e SHBA-s mbi individë dhe subjekte të caktuara, si dhe ndalimin e eksportit të kategorive të caktuara të mallrave dhe shërbimeve amerikan në Siri.

“Veprimet e regjimit sirian paraqesin kërcënimin përfundimtar për sigurinë kombëtare të SHBA, politikën e jashtme dhe ekonominë. Në këtë drejtim, gjendja e jashtëzakonshme u shpall më 11.05.04 dhe masat duhet të vazhdojnë pas kësaj date në 2021. Prandaj, ne e zgjasim gjendjen e jashtëzakonshme të deklaruar në lidhje me veprimet e qeverisë Siriane për një vit”, thuhet në kumtesën e Shtëpisë së Bardhë.

Në kumtesë theksohet se udhëheqja siriane pranoi “dhunën dhe abuzimet e të drejtave të njeriut”. “Shtetet e Bashkuara i bëjnë thirrje regjimit të presidentit Bashar al-Asad dhe mbështetësve të tij për t’i dhënë fund luftës së tyre brutale kundër popullit të tyre, për të vendosur një armëpushim në të gjithë vendin, për të siguruar shpërndarjen e qetë të ndihmave humanitare për të gjithë Sirianët në fatkeqësi dhe për të hapur një diskutim mbi marrëveshjen politike në Siri”, thuhet në kumtesë.

Bajden thekson se SHBA-ja do t’I marrë parasysh ndryshimet në politikë dhe aksionet e qeverisë siriane gjatë vendimmarrjes nëse do të mbahet regjimi aktual I sanksioneve në të ardhmen.

The post Sanksionet e SHBA-së kundër Sirisë vazhdohen edhe për një vit appeared first on KOHA.

---- ---- ----
-----