Ballina LifeBizare Sallata: gabimet që bëjmë nëse duam të humbim peshë

Sallata: gabimet që bëjmë nëse duam të humbim peshë

20
SHPËRNDAJE

Nëse e konsumojmë atë për të qëndruar në linjë, duhet të dini një sërë mitesh të rreme. Sallata shpesh konsiderohet sinonim i ushqimit të lehtë dhe të shëndetshëm, një aleat i linjës dhe për ata që janë në dietë. E megjithatë, nëse nuk ndjekim disa masa paraprake, ajo mund të shndërrohet në një pjatë shumë të pasur me kalori dhe dështon në misionin e saj. Meqenëse koha për të treguar siluetin tonë në plazh po afrohet shumë shpejt, këtu janë disa rregulla të arta që duhen mbajtur parasysh kur përgatitim sallatën tonë ose kur e porosisim nëpër lokale. Përbërësit e duhur – Për të qenë me të vërtetë e lehtë dhe me pak kalori, sallata duhet të përmbajë vetëm perime. Ne mund të zgjedhim varietetin që preferojmë (marule, raketë, cikor, endive ose të tjera), shtojmë domate, speca të papërpunuara ose të gatuara, karota, tranguj ose perime të gatuara si spinaqi, fasule. Çdo gjë që shtohet ka “peshën” e saj, nga të cilat ne të paktën duhet të jemi të vetëdijshëm. Për sezonin ju mund të përdorni lëng limoni, uthull vere ose molle, ose një lugë çaji vaj ulliri ekstra të virgjër.

Ky i fundit, megjithatë, nuk duhet të derdhet në pjatë direkt nga shishja, por të matet në një lugë dhe pastaj të shtohet në perime: një “kthesë” e vajit tashmë është një sasi e tepërt nëse jemi në dietë. Plotësuesit – Ata janë ato që e bëjnë sallatën tunduese, sidomos në ditët më të zymta, por duhet të trajtohen me kujdes dhe me vetëdije. Nëse sallata përbën vaktin tonë dhe për këtë arsye është një pjatë e vetme, mund të shtojmë vezë të ziera, ose ton natyral, ose mish të bardhë të prerë në kube ose shirita, për aq kohë sa është e gatuar në skarë. Përndryshe, një sasi të vogël salmoni ose dy ose tre lugë oriz ngjyrë kafe ose drithëra kokërr. Sidoqoftë, ne e kufizojmë zgjedhjen tonë në vetëm një ushqim proteinash në një kohë, duke alternuar ato çdo ditë. Miqtë fals – Ata janë shumë të mirë në shije, duken të lehta dhe të padëmshme në linjë, por në realitet ato rrisin ekuilibrin e kalorive të pjatës sonë, aq shumë saqë ata mund të konsiderohen miq të vërtetë të rremë që duhet të heqim dorë. E para janë djathërat, aq të freskëta dhe të ftuara në ditët e verës, duke filluar me mocarelën klasike. Një tjetër përbërës “i rrezikshëm” është misri: nuk është një perime, por një drithëra dhe për këtë arsye i përket familjes së karbohidrateve, ndër të tjera me një indeks mjaft të lartë glicemik dhe “peshon” në përputhje me rrethanat.

I thoni jo edhe uthullës balsamike: shijen e tij të shkëlqyer nuk duhet të na bëjë të harrojmë se është shumë e pasur me sheqer dhe për këtë arsye përmban shumë më tepër kalori sesa uthulla e verës ose e mollës. Patate të pasura me ushqime niseshteje dhe avokado, e cila është gjithashtu mjaft kalorike, gjithashtu duhet të konsumohen me moderim. Armiqtë – Duhet të shmangen përbërësit nëse nuk duam të komprometojmë bilancin e planit tonë dietë. Këto janë salcat, duke filluar me majonezë shumë të shijshme, kremrat me erëza dhe vajrat e ndryshme. Edhe sallata ruse duhet të ndalohet pa hezitim: ajo përmban praktikisht gjithçka që duhet të shmanget më së shumti kur dëshiron të humbasësh peshën. Kini kujdes nga perimet në vaj, siç janë artiçokët, domate me qershi, kërpudha dhe patate të skuqura të llojeve të ndryshme. Në fund u thoni jo salsiçeve, shkurtime të ftohtë dhe salsiçe, kripërave dhe koncentrateve të yndyrës. Me pak fjalë, jo të gjitha sallata janë të njëjta dhe miqësore me linjën. Nëse në fund ndihemi pak të trishtuar për sa gjëra të mira kemi hequr nga tasi jonë dhe mund të ngushëllojmë veten me faktin se sallata e pasur dhe e shijshme që mund të kishim në mendje do të kishte ardhur për të na dhënë edhe 900-1000 kalori. Në këtë pikë, është më mirë të zgjedhësh një pjatë klasike të makarona me ragù, e cila përmban vetëm 400 kalori.

 

-----