Ballina Lajme nacionale Salianji: Nuk është nisma jonë shtyrja e zgjedhjeve, PD ka një kusht...

Salianji: Nuk është nisma jonë shtyrja e zgjedhjeve, PD ka një kusht tjetër të panegociueshëm

34
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Një ditë më parë krerët e 5 partive aleate me PD, Fatmir Mediu i PR, Agron Duka i PAA, Nard Ndoka i PDK, Dashamir Shehi i LZHK dhe Vangjel Dule i PBDNJ, i bënë thirrje Presidentit Meta për shtyrjen me 6 muaj të datës së zgjedhjeve lokale.

Ky propozim u diskutua edhe në studion e “Top Talk”, ku i ftuar ishte ish-deputeti i PD, Ervin Salianji.

I pyetur nëse PD është dakord me këtë nismë, Salinji u shpreh se:

Padiskutim që të të gjitha propozimet që dalin nga tryezat e koalicionit janë të përbashkëta. Por kjo është një qasje e partive të tjera që përbëjnë koalicionin opozitar. Kjo është për t’u diskutuar si qëndrim partiak, por në mendimin tim personal kjo nuk zgjidhet me shtyrje zgjedhjesh. Nuk i jep zgjidhje krizës politike, sociale në të cilën ndodhet Shqipëria. E vetmja zgjedhje është largimi i Edi Ramës. Nuk e di nëse në një moment padiskutim përplasjeje, apo situate që mund të shkojë në përplasje, Presidenti i Republikës mund të ketë tagrin për të gjetur zgjidhje për të lënë hapësira për të gjetur rrugëzgjidhje. Por padyshim që kjo krizë nuk zgjidhet pa largimin e Edi Ramës. Sepse siç e shihni Rama edhe pse ndodhet në këtë situatë nuk ndalet fare. Javën e ardhshme kalon 320 milionë euro për rrugën Milot-balldren dhe Orikum-Dukat”.

---- ---- ----
-----