Ballina Sport Safet Gjici del kundër Koço Kokëdhimës: Po politizon futbollin, do t’i rikthehet...

Safet Gjici del kundër Koço Kokëdhimës: Po politizon futbollin, do t’i rikthehet sërish politikës

25
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Rikthimi i futbollit në Shqipëri vijon të diskutohet. Në një lidhje telefonike me Procesi Sportiv te Top Channel ishte Presidenti i nderit i Kukësit, Safet Gjici. Gjici shprehet se punët nuk bëhen me presion, por duhet gjetur gjuha përbashkët.

”Ne po flasim për sportin. Presionit i ka ikur koha. Është koha të ulemi në tavolinë me qeverinë. Është e vërtetë që qeveria ka bërë shumë investime në infrastukturë. Ka të drejtë liga për 4 pikat. Jemi për formalizimin e futbollit.Pa mbështetjen e qeverisë nuke e formalizojmë dot. Jam kundër bojkotit, por mbështes uljen në tavolinë.

Qeveria e tha fjalën e saj, pavarësisht se do ishin realizuar në krye të herës. Jemi takuar me kryeministrin, por situata nga covidi dhe tërmeti na ka stepur. Ka ardhur koha të ulemi. Pa negociata, me bojkot nuk zgjidh gjë. Qeveria ka bonsesnin të zgjidhë problemet.  Edhe qeveria është koshiente që sporti ka problemeKa një gjë këtu. Problemi i Koços është se kemi president Liboovën .

Fidel Ylli , negociatori i qeverisë ka lobuar për sportin është caktuar nga kryeministri dhe kryetari i parlamentit. Ça problemi ka nga ai ligji i shkurtit të vitit 2020?! E pengon Koço Kokëdhima. Thotë s’duam ty Fidel, por Edi Ramën të bisedojmë.Jemi unanim për kërkesat. S’mund të vësh kushte pa dëgjuar. Fideli e do sportin më shumë se çdo njeri tjetër në parlament. Këta thonë hajde këtu, jo të shkojmë atje. Kur Koçua thotë duam kryeministrin, do të thotë s’do ta zgjidhësh problemin. Ne kemi interes ta zgjidhim problemin.Ia kam thënë Koços. Nuk kam qenë prezent në mbledhje e së shtunës, por më pëpara po.

Pika 2, neni c, thotë duhet të ulemi me Fidelin, pastaj Fideli t’ia parashtrojë kryeministrit dhe ai të thotë mendimin e tij. Nuk të duam me ty, jo me këtë. Ky zotëria ka marrë mandat. Është i konfirmuar nga kryeministri.

Pse nuk ulen këta?! Pse thotë Koçua vetëm me kryeministrin?! Nëse duhet të përdorin ligën politikisht, kjo është bombë me sahat në futbollin shqiptar. Nuk mund të përdorësh. Koçua do të futet në politikë nëpërmjet Ligës se doli njëherë nga politika. Koçua s’duhej të ishte pjesë e grupit negociator.Presdienti i Ligës është Libohova, sekretar është Kadia. Të gjithë presidentët e ekipeve të futbollit duhet ta zgjidhin këtë problem se kë duhet të çojnë për negociatorë. Ne mendojmë se 4 pikat janë të drejta. Kjo nuk zgjidhet me presione.

Secili klub ka administratën dhe presidentin e vet. Realisht, klubet kanë nevojë për ta zgjidhur. Edhe ne kemi firmosur. Duhet të negociohet. Minimalisht, me ligjin e Kosovës, ta marrim të zbatohet në Shqipëri. Para të shtunës kemi ndeshje shumë të fortë” – Pohon Gjici.

---- ---- ----
-----