Ballina Lajme Bota/Rajoni Rusia ofron vaksinën e saj Sputnik V Covid-19 në Pakistan

Rusia ofron vaksinën e saj Sputnik V Covid-19 në Pakistan

14
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Ndërsa vendet në të gjithë botën po përpiqen të blejnë vaksina të koronavirusit që kanë rezultuar të jenë efektive në parandalimin e infeksionit, Rusia ka ofruar të furnizojë vaksinën e saj Sputnik V Covid-19 në Pakistan.

Megjithëse vaksina nuk ka përfunduar provat e saja përfundimtare, vendi filloi shpërndarjen e vaksinave të shtunën e kaluar.

Rusia ka ofruar të shesë vaksinën e saj Sputnik V Covid-19 në Pakistan ndërsa Ministria e Punëve të Jashtme mori një letër për këtë çështje së bashku me të dhënat mbi hulumtimet klinike të vaksinës dhe provat nga Ambasada Ruse në Islamabad. Ata thanë se ministria ka njoftuar edhe Shërbimet Kombëtare të Shëndetit (NHS) për vaksinën që ofrohet.

Sipas një raporti klinik që kërkon të krahasojë kandidatin për vaksinë me vaksinat e tjera të mundshme Covid-19, Sputnik i zhvilluar në Rusi është 90 për qind efektiv dhe më i lirë se vaksinat e tjera.

Përveç kësaj, raporti tha se vaksina ruse nuk ka nevojë për kërkesa të mëdha për ruajtje si vaksina Pfizer / BioNTech që duhet të mbahet në -70C (-94F) dhe zgjat vetëm pesë ditë në një frigorifer të rregullt. (DailyTimes)

---- ---- ----
-----