Ballina Lajme Bota/Rajoni Rusia e do Kosovën si Bosnja

Rusia e do Kosovën si Bosnja

59
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Nga Zagrebi, shefi i diplomacisë ruse Sergei Lavrov e ftoi Prishtinën që të zbatojë marrëveshjet që ka nënshkruar, sidomos atë për krijimin e asocacionit të komunave serbe:

“Me homologun kroat biseduam nevojën që të zgjidhet çështja e Kosovës duke iu referuar rezolutës 1244 të Kombeve të Bashkuara. Më në fund Prishtina duhet të zbatojë marrëveshjet që ka nënshkruar për themelimin e asocacionit të komunave serbe”.

Vizita e Lavrov në Kroaci ishte pjesë e turit ballkanik ku ai vizitoi Bosnjën dhe Beogradin. Paralelisht me vizitën në Kroaci, shtet anëtar i BE-së, Lavrov mori lajmin e hidhur se edhe ky shtet ballkanik si BE-ja në tërësi vendosën zgjatjen e sanksioneve kundër Rusisë deri më 30 Qershor 2021, për rolin në krizën separatiste në Ukrainën Lindore si dhe për pushtimin e Krimesë.

BE i vendosi sanksionet ndaj rusëve për herë të parë në 31 Korrik 2014, kryesisht në sektorin e financave, energjisë dhe mbrojtjes me ndalimin e eksportit dhe importit të armëve. Sanskionet evropiane kufizojnë aksesin e Rusisë në teknologjinë që përdoret për prodhimin dhe kërkimin e naftës.

---- ----
----
-----
-----