Ballina LifeBizare Ruani dhëmbin e parë të fëmijës, mund të shpëtojë jetë

Ruani dhëmbin e parë të fëmijës, mund të shpëtojë jetë

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
 

A ju kujtohet rënia e parë e dhëmbit të fëmijës tuaj? Disa prindër mbajnë edhe më tutje dhëmbët e parë që u kanë rënë fëmijëve të tyre. Ndërsa, mbajtja e dhëmbëve të fëmijëve tuaj mund të tingëllojë e çuditshme, ka arsye pse mund të jetë e vlefshme, përcjell rtv21.tv

Mbajtja e dhëmbëve për qelizat dentale

Mund të ketë disa arsye për një prind se nuk duhet të hedhë dhëmbin e rënë të fëmijës të tij. Megjithatë, një arsye për ta ruajtur ka një lidhje me shëndetin e të ardhmes së të rinjve. Shkencëtarët rekomandojnë mbajtjen e dhëmbëve për të marrë më vonë qelizat staminale të dhëmbëve jashtë tyre. Më vonë, këto qeliza mund të shpëtojnë edhe jetën e personit.

Cilat janë qelizat dentale dhe si mund t’i ruajmë ato?

Të gjithë ne përbëhemi nga pjesë të vogla elementare të quajtura qeliza. Trupi ynë është ndërtuar prej tyre në të njëjtën mënyrë si një shtëpi që është ndërtuar nga tullat. Qelizat ndahen në 3 grupe të ndryshme dhe secila prej tyre mbart një funksion të veçantë. Qelizat burimore janë qeliza të reja që më vonë do të rriten në një nga disa grupe. Qelizat e gjakut rriten dhe zhvillohen në një pjesë të kockave që quhen palca e eshtrave. Qelizat burimore mund të merren nga dhëmbët si dhe nga pjesë të tjera të kockave. Mos harroni, dhëmbët duhet të ruhen siç duhet për t’u bërë të dobishëm. Mjekët dhe shkencëtarët përdorin disa lloje të teknologjisë për të ruajtur dhe më vonë prodhojnë qeliza staminale, përcjell rtv21.tv

Si mund të ndihmojnë ata?

Qelizat burimore mund të riprodhojnë çdo lloj tjetër qelizash në trupin tuaj. Prandaj, ato mund të zëvendësojnë ato të dëmtuarat. Hulumtimet tregojnë se qelizat burimore mund të ndihmojnë për të luftuar kancerin. Studime janë gjithashtu duke u zhvilluar për të zbuluar potencialin e qelizave burimore kur është fjala për trajtimin e sëmundjeve të tjera./21Media

The post Ruani dhëmbin e parë të fëmijës, mund të shpëtojë jetë appeared first on RTV21.

---- ----
----
----- ----
-----