Ballina Lajme Bota/Rajoni Rritja e numrit të infektuarve me Covid-19, Portugalia drejt një izolimi të...

Rritja e numrit të infektuarve me Covid-19, Portugalia drejt një izolimi të dytë kombëtar

15
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
Rritja e numrit të infektuarve me Covid-19, Portugalia drejt një izolimi të dytë kombëtar

Portugalia është në pritje të detajeve për një izolim të dytë të përgjithshëm, i bërë i pashmangshëm nga rritja e shifrave të COVID-19, që pasoi një lehtësim të kufizimeve shëndetësore gjatë periudhës së festave të fundvitit.

----

“Këtë javë, ne me të vërtetë do të duhet të marrim masa të përgjithshme kontrollit”, paralajmëroi dje kryeministri Antonio Costa.

“Dispozitat e reja, të cilat duhet të shpallen në fund të ditës, në mbarim të një këshilli të jashtëzakonshëm të ministrave, do të kenë një horizont prej një muaji dhe një profil shumë të ngjashëm me bllokimin e parë të vendosur në mars dhe prill”, specifikoi kreu i qeverisë socialiste.

Portugezët për këtë arsye po përgatiten për një mbyllje të re të dyqaneve, kafeneve dhe restoranteve jothelbësore, e cila mund të ndodhë që të enjten.

Rritja e numrit të infektuarve me Covid-19, Portugalia drejt një izolimi të dytë kombëtar
Jonida Dama

----- ----