Ballina Lajme nacionale Rritet numri i viktimave nga Covid-19, 801 të infektuar në 24 orët...

Rritet numri i viktimave nga Covid-19, 801 të infektuar në 24 orët e fundit

24
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Lajmi i Fundit
Rritet numri i viktimave nga Covid-19, 801 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e fundit të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë.

Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë shënuar 801 raste të reja nga 3842 testime dhe 15 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 479 raste në Tiranë, 100 në Durrës, 59 në Sarandë, 18 në Shkodër, nga 16 raste në Fier, Elbasan, 15 në Kuçovë, 11 në Lushnje, nga 8 raste në Vlorë, Kamëz, nga 5 raste në Kukës, Kolonjë, nga 4 raste në Krujë, Korçë, Gjirokastër, Dibër, nga 3 raste në Tropojë, Përmet, Vau i Dejës, Vorë, nga 2 raste në Kurbin, Devoll, Lezhë, Mirditë, Mallakastër, Librazhd, Pogradec, Delvinë, Tepelenë, Bulqizë, Peqin, Gramsh, Skrapar, Patos, Cerrik, nga 1 rast në Pukë, Mat, Poliçan.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 5 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Fieri, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Malësia e Madhe, të moshave 43-91 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1058 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 58,794 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 558 pacientë, 38 në terapi intensive nga të cilët 16 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, dhe respektoni vëtizolimit kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19, vetëm kështu mund të frenohet përhapja e COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të.

Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (16 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 801

Të shëruar në 24 orë 1058

Të shtruar në spitale 558

Humbje jete në 24 orë 15

Testime ditore 3842

Testime totale 420,818

Raste pozitive 94,651

Raste të shëruara 58,794

Raste Aktive 34,275

Humbje jete 1,582

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 20674

Fier 2894

Vlorë 1746

Durrës 1713

Shkodër 1474

Elbasan 1201

Lezhë 1046

Korçë 993

Berat 981

Gjirokastër 829

Kukës 406

Dibër 318

Rritet numri i viktimave nga Covid-19, 801 të infektuar në 24 orët e fundit
Jonida Dama

---- ----
----
----- ----
-----