Ballina Lajme nacionale Rritet numri i të vdekurve nga tërmeti

Rritet numri i të vdekurve nga tërmeti

10
SHPËRNDAJE

Shkon në 6 numri i të vdekurve, qindra të tjerë raportohen të plagosur.

Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë konfirmon: Shkon ne 6 numri i te vdekurve nga termeti. 1 në Kurbin, dy në Thumanë e 3 në Durrës.

Vijojne operacionet e kërkim-shpëtimit në Thumanë dhe në Durres. Ato janë dy zonat më të goditura nga tërmeti ku ka shembje të pallateve.

Shqipëria tronditet nga disa tërmete të forta të njëpasnjëshme, me pasoja të rënda në jetë njerëzore dhe dëme materiale. Sipas Institutit të Gjeoshkencës, tërmeti i parë u regjistrua në orën 1:18 minuta pas mesnate, për t’u pasur edhe me 11 tërmete të tjera, ku ai i orës 03:54 ishte më i fortë me magnitudë 6.4 ballë.