Ballina Shëndetësi Rreziqet nga ekspozimi i tepruar në diell

Rreziqet nga ekspozimi i tepruar në diell

9
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Megjithatë, kur qëndrojmë në diell për një kohë shumë të gjatë, rreziqet janë të shumta.

Djersitje e Mangët

Djersitja është mënyra më e mirë e trupit për të rregulluar temperaturën e brendshme. Nëse vëreni që trupi juaj nuk ka djersirë dhe se lëkura është e thatë dhe e nxehtë, atëherë me siguri ju keni pësuar një goditje të fortë nga vapa. Kjo e fundit mund të shkaktojë dëmtim të shumë organeve përfshirë trurin.

Rrudhat

Rrudhat normalisht janë një shenjë e plakjes por edhe shpërbërjes së kolagjenit dhe fibrës si pasojë e rrezeve ultravjollcë. Kufizoni ekspozimin në diell dhe mos harroni të lyheni gjithmonë me krem mbrojtës.

Dhimbje muskulare

Dehidratimi si pasojë e ekspozimit të gjatë në diell mund të shkaktojë kontraktime të muskujve dhe dhimbje të forta. Nëse përballeni me ngërce të tilla, zhvendosuni në hije dhe pini sa më shumë lëngje. Nëse dhimbjet nuk largohen brenda orës kërkoni ndihmë mjekësore.

Marramendje

Marramendja dhe konfuzioni janë shenja të goditjes nga vapa. Nëse vëreni diçka të tillë mos prisni që simptomat të largohen vetë dhe kërkoni ndihmë mjekësore.

---- ----
----
-----
-----