Ballina Lajme vendore Rrezikohet edhe Malesia e Bujanocit nga përmbytjet (Foto/Video)

Rrezikohet edhe Malesia e Bujanocit nga përmbytjet (Foto/Video)

1518
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Fshatrat e Malësies së Bujanocit po rrezikohen nga përmbytjet, fshati Muhoc dhe Breznicë deri tani kan paralajmruar se uji ka shkaktuar dëme materiale të mjaftueshme deri më tani.

Rrezikohet edhe dëmtimi i rrugës Muhoc-Zarbicë i cili ka përfunduar jo më largë se në fundë të vitit të kaluar nga përmbytjet e dheut i cili po shkaktohet nga ujrat e shumta të cilat po rrjedhin në shtratin e lumit i cili vije nga Zarbica, ndërsa nëse vije edhe më tutje mundë edhe të dëmtohet ky projekt i cili gëzojë pamasë malsorët e Bujanocit.

Rruga, Zarbicë-Muhoc
----

Banorët e Muhocit kan paralajmruar se shtëpitë të cilat jan përskaj lumit ndihem të rrezikuara, ndërsa në Breznicë deri më tani ka raportohet se në disa shtëpijë ka hyrë uji brenda përpos dëmeve materiale fatmirësisht dëme në njerëz nuk raportohet nga malësia, thuhet në reagimin e banorëve për BujanociNet nga vendet e malësies së Bujanocit.

Pamjet e marrura nga Breznica dhe Muhoci, shfaqin lumin i cili po merrë me vete gjësendet në oborret e banorëve, ndersa nga pamjet e marrura shihet qe edhe sektori i bujqësies të ketë dëme në të mbjellurat e fushave me grurë./BujanociNet/

Bashkesia lokale e fshatit Muhoc ka dalur me një njoftim ku ka njoftuar shkruar: Nëna natyrë:"Pas reshjeve të mëdha të shiut dhe shkrirjes së borës në malësi u rrit vëllimi i prrockave e posaçërisht i lumi i Muhocit,kur për pasoj ka dëme në infrastrukturë rrugore në shtëpi private ku lumi ka mar me vete edhe urat e drurit,ku për pasoj është vështirësuar dukshëm qarkullimi i lirë i njerëzve dhe automjeteve,nga moti keqë jem edhe pa energji elektrike.Ka shembje dheu në rrugën Muhoc Zarbincë,dhe në venin e quajtur Kevë gati se lumi ka këput rrugën kryesore,lusim zotin qe të ndalojnë reshjet dhe ti kthehemi sa më parë normalitetit.Rruga Muhoc-Breznic përgjatë lumit e pakalueshme,gjendja reale dhe momentale.
Këshilli lokal Muhoc:"
Fshati Muhoc
Fshati Breznicë
----- ----