Ballina Lajme nacionale Rreth 100 kosovarë ende pjesë e ISIS-it

Rreth 100 kosovarë ende pjesë e ISIS-it

11
SHPËRNDAJE

Dyshohet se ende ka kosovarë në Siri.

Kampi ku jetonin kosovarët para se të ktheheshin nga Siria në muajin prill të vitit 2019.

Rreth 100 qytetarë nga Kosova dyshohet se vazhdojnë të jenë pjesë e të ashtuquajturit Shtet Islamik.

Pavarësisht se që nga dita e diel, grupi militant i të ashtuquajturit Shtet Islamik (ISIS), nuk e ka udhëheqësin e tij, pasi që siç ka njoftuar presidenti amerikan, Donald Trump, Abu Bakr al-Baghdadi është vrarë në një sulm të forcave amerikane në veriperëndim të Sirisë, kosovarët vazhdojnë të jenë pjesë e ISIS-it.

Policia e Kosovës ka bërë të ditur për lajmi.net se në zonën e konfliktit dyshohet se janë rreth 100 qytetarë nga Kosova.

Në bazë të dhënave të Policisë së Kosovës, kosovarët për herë të parë iu kanë bashkuar ISIS-it në vitin 2012.

Në mesin e 2012-ës, kanë qenë 23 meshkuj që kanë udhëtuar drejt zonave të konfliktit në Siri dhe Irak.

Po ashtu, Policia e Kosovës ka bërë të ditur për lajmi.net se në vitin 2013 kanë qenë 120 kosovarë që i janë bashkuar ISIS-it, ku 101 prej tyre kanë qenë meshkuj, tetë femra dhe 11 fëmijë.

Ndërkaq viti 2014 ka qenë viti që kosovarët më së shumti i janë bashkuar ISIS-it.

Sipas të dhënave zyrtare të policisë kanë qenë 138 qytetarë nga Kosova që i janë bashkuar ISIS-it, ku 74 prej tyre kanë qenë meshkuj, 31 femra dhe 33 fëmijë, raporton lajmi.net.

Në vitin 2015 ky numër ka pësuar rënie. Kanë qenë vetëm 47 kosovarë që i ishin bashkuar ISIS-it, 30 meshkuj, 11 femra dhe gjashtë fëmijë.

Ndërsa në vitin 2016 ishin vetëm gjashtë persona që iu bashkëngjitën ISIS-it, pesë meshkuj dhe një femër.

Mirëpo, që nga viti 2017 e deri në fund të muajit tetor të vitit 2019 asnjë person nuk ka shkruar në Siri dhe Irak, raporton lajmi.

Numri i përgjithshëm i kosovarëve që i janë bashkuar ISIS-it që nga viti 2012 është 359 ku 257 prej tyre janë meshkuj, 52 femra dhe 50 fëmijë.

Por, nga 359 kosovarë që i janë bashkuar ISIS-it, muaj më parë Policia e Kosovës kishte deklaruar për lajmi.net, se gjithsej 79 persona kanë vdekur në zonën e konfliktit, ku 76 meshkuj ishin vrarë ndërsa tre të tjerë kishin vdekur nga shkaqet natyrore.

Theksojmë se në muajin prill të vitit 2019, Kosova u bë një nga vendet e para në botë e cila kthen qytetarët e saj nga zonat e konfliktit në Siri.

Në mesnatën e 19 prillit, 110 kosovarë duke përfshirë 32 gra, 74 fëmijë dhe katër luftëtarë u kthyen në Kosovë.

Operacioni për kthimin e 110 kosovarëve ishte përshëndetur edhe nga ambasada e SHBA-ve në Prishtinë, ndërkohë që zëdhënësi i ushtrisë amerikane, Sean Robertson, kishte thënë se në kthimin e kosovarëve ishin përdorur asete të SHBA-së për të mbështetur operacionin e riatdhesimit duke mos dhënë më shumë detaje, për siç kishte thënë ai, shkaqe sigurie.