Ballina Showbiz Rita Ora tregon për vështirësitë e industrisë së muzikës: “Bëra çfarë ishte...

Rita Ora tregon për vështirësitë e industrisë së muzikës: “Bëra çfarë ishte e mundur që të mos më hiqnin qafe”

58
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në moshën 16 vjeçare, Rita Ora ndihej sikur do të pushtonte botën. Këngëtarja shqiptare sapo kishte nënshkuar një kontrate me një studio regjistrimi dhe në atë kohë i dukej vetja një “gjeni muzike”.

Për fat të keq, kjo ndjenjë pas pak kohësh u venit, duke qenë se në një takim me drejtuesit e labelit i thanë se ishte shumë e re dhe ata nuk ishin të bindur për muzikën që donte të bënte. Në një intervistë për “Cosmopolitan”, ku ajo ndan prapaskenat e albumit “Phoenix’, Rita ka treguar dhe detaje nga fillimi i karrierës së saj në muzikë: “Ata më pyetën se pse nuk po i këndoja asnjë këngë pop. Pas skenave, kishte shumë probleme politike, të cilat unë nuk i dija që ekzistonin dhe që ma bënë shumë të vështirë të isha vetetja dhe të luftoja për muzikën që doja të bëja.

Të gjitha këto probleme patën një impakt të madh në këngët e ardhshme të Rita-s: “Kam bërë albume të cilat ju nuk i keni dëgjuar kurrë dhe me siguri nuk do ti dëgjoni. Kjo sepse në disa momente dhe kohë të ndryshme, njerëzit me të cilët punoja më thonin: Kjo nuk është e mire, kjo nuk është mjaftueshëm, kjo nuk do të ecë.”

Dhe megjithëse këto mesazhe mund të kishin ndikuar për keq në karrierën e këngëtares, ajo vendosi ti përdorë si motivim: “Bëra çfarë ishte e mundur që të gjithë të më shihnin, i thoja atyre: Nuk keni për të më hequr qafe, nuk do ta keni të lehtë.” Kështu, artistja shqiptare arriti që të përfshihej në fushata marketing-u për rroba, shtëpi të famshme të modës, filma, seriale dhe në këngët që bëheshin për ekranin: “Arrita që ti bëja të kuptonin se nuk do të hiqja dorë nga ëndrra ime.

Dhe sigurisht që ja vlejti. Në vitin 2018, edhe prej kohësh pjesë e indstrisë ndërkombëtare te muzikës, Rita arrita që të nxjerrë albumin e saj të parë solo për të gjithë botën. “Isha shumë krenare për “Phoenix”, nuk kam qenë ndonjëherë kaq krenare për diçka që kam bërë, dhe kjo falë udhëtimit që kam përshkruar për të arritur deri tek ky projekt.”- shprehet këngëtarja e “Let you love me”.

Dhe meqë ra fjala, shqiptarja i është futur një tjetër biznesi, atij të pijeve alkoolike dhe ka nxjerr në treg kohët e fundit “Prospero Tequila”. /Blitz.al/

 

---- ---- ----
-----