Ballina Lajme nacionale Remi tregon planin: Ishim të gatshëm t’i sulmonim rusët

Remi tregon planin: Ishim të gatshëm t’i sulmonim rusët

39
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

20 vite nga hyrja e UÇK-së në Prishtinë, Rrustem Mustafa, i njohur si Remi, tregon prapaskenat e kësaj ngjarje. Kishte ëndërruar gjatë momentin kur Ushtria Çlirimtare e Kosovës do të hynte si fituese në Prishtinë.. Dhe ai moment për ish Komandantin e Zonës Operative të Llapit po shkonte drejt finalizimit me 10 qershor 1999.

Sot 20 vite pas, Komandant Remi, tregon momentin kur u kishte dhënë urdhër ushtarëve të tij për të niseshin për të çliruar kryeqytetin.

Eprorin e lartë të UÇK-së kishte befasuar pritja e prishtinasve bërë UCK-së.

E pak para hyrjes së UÇK-së në Prishtinë, në kryeqytet ishin futur edhe një kontingjent rus.

Ata kishin festuar së bashku me ushtarët serb siç shihet në këto pamje.

E për këtë njohuri kishte edhe UÇK-ja.

Komandant Remi tregon se si i vëzhgonin trupat ruse.

Ish komandanti i ZO të Llapit tregon se ai refuzoi kërkesën për vendosjen e trupave ruse në rajonin e Prishtinës.

Pas largimit të tyre dhe futjes së ushtarëve të NATO-s, pjesëtarët e UÇK-së hynë në Prishtinë.

Në kujtimet e Rrustem Mustafës ky do të jetë momenti më i mirë në jetën e tij.

Video:

---- ---- ----
-----