Ballina Lajme Rekord! Konferenca e Donatorëve mbledh 1.15 miliardë euro për Shqipërinë

Rekord! Konferenca e Donatorëve mbledh 1.15 miliardë euro për Shqipërinë

51
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Konferenca e Donatorëve ka mbledhur një shumë marramendëse për procesin e rindërtimit në Shqipëri, duke kaluar të gjitha pritshmëritë.

Kështu, janë mbledhur në Bruksel plot 1.15 miliardë euro, duke thyer një rekord, pasi dëmet e tërmetit katastrofik të 26 nëntorit të 2019 arrinin në rreth 1 miliard euro, percjell Fakte.

“Kemi dëshmuar kurajë dhe solidaritet të jashtëzakonshmë. Kemi arritur të mbledhim 1.15 mld euro. Ky është një mesazh për të treguar se sa shumë e kemi përzemër Shqipërinë. Duhet të nisë ndërtimi në terren dhe ne jemi aty për ju. “, tha komisioneri për zgjerimin.

---- ----
----
-----
-----