Ballina Receta Receta për pingjur

Receta për pingjur

291
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Perbersit:

4 kg speca te ajvarit

2 kg domate

5-6 thelpinje hudher

1 tufe magdanoz

2 luge krip

4 luge sheqer

250 ml vaj

50 uthull

2 feferona(speca djeges)

Udhezimet:

Specat i pjekim ne pllake,i qerojme dhe grijme ne copeza,jo te bluhen

Domatet i qerojme dhe grijme ne copeza

Ne nje ene te thelle qesim vajin,ngrohim ne max,shtojme domatet e grira dhe thelpinjet  e hudhres

Pastaj pas 20 minutash shtojme specat e grira,magdanozin e grire,uthullen,kripen sheqerin, specat e grira(gjithashtu te pjekura me pare),dhe ziejme derisa te merr dendesine e duhur

Me pas pingjurin e  qesim neper kavanoze te sterilizuar(nga kjo mase dalin 10-11 kavanoze te vegjel nga 3oo ml),mbyllim hermetikisht dhe leme te ftohen

Pra sipas deshires mund te dyfishoni masen per me shume

 

The post Receta për pingjur appeared first on Kuzhina Shqiptare.

---- ---- ----
-----
SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakPingjure i shpejtë
Artikulli tjetërSpeca të mbushur