Ballina Lajme Bota/Rajoni Realiteti tjetër mizor COVID: Shpërfytyrimi nga vetmia në shtëpitë e pleqve

Realiteti tjetër mizor COVID: Shpërfytyrimi nga vetmia në shtëpitë e pleqve

21
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Fotografitë tronditëse të disa prej banorëve të shtëpive të pleqve në Mbretërinë e Bashkuar kanë treguar për një tjetër vuajtje nga pandemia e koronavirusit.

Masat për të parandaluar përhapjen e infeksionit të rrezikshëm prekën gjithashtu shtëpitë e pleqve dhe shumë prej tyre kaluan gati një vit në izolim.

Efektet janë më se të dukshme në fytyrat e të moshuarve dikur të lumtur. Të shqyer nga ndalimi i vizitave, gjë e cila jua bëri të pamundur të shihnin të dashurit e tyre, ata pësuan një rënie dramatike të shëndetit të tyre mendor dhe fizik, shkruan Daily Mail.

Organizatat bamirëse dhe deputetët paralajmëruan mbrëmë se ndalimet “çnjerëzore” nuk duhet të përsëriten më kurrë, dhe se Britania do të shikonte me tmerr mënyrën sesi i kishte trajtuar shtëpitë e pleqve gjatë krizës.

Sipas raporteve të medias, kryeministri Boris Johnson do të zbulojë planet për të rihapur shtëpitë për vizitat nga një mik apo anëtar i familjes për frymë nga 8 mars.

Ata do të lejohen vizita të rregullta dhe do të lejohen të shkojnë në ambiente të mbyllura për t’u kapur për dore, por jo të përqafohen ose puthen, për sa kohë sa nuk kanë një test negativ të COVID.

Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock tha se ky është hapi i parë në lehtësimin e kufizimeve të vizitave.

Por ekspertët thonë se mbërriti “pak vonë” për mijëra banorë, disa prej të cilëve nuk njohin më bashkëshorten, djemtë apo vajzat e tyre.

Për shumë nga 410,000 prej tyre në Mbretërinë e Bashkuar, 70 për qind e të cilëve kanë çmenduri; 11 muaj vetmi i ka bërë ata që “të humbin aftësinë për të ngrënë, pirë dhe folur për shkak të izolimit”.

Shoqatat deklarojnë se shumë vdiqën pa qenë në gjendje t’u jepnin lamtumirë familjeve të tyre dhe ata e quajtën barbar qëndrimin ndaj popullsisë më të vjetër.

Rregullat e reja i detyrojnë banorët të zgjedhin vetëm një anëtar të familjes ose mik që mund t’i vizitojë, gjë që do të jetë një barrë emocionale edhe për ta.

Michael Blakstad, 80 vjeç, gruaja e të cilit Trisha është në një shtëpi pleqsh për sëmundjen e Alzheimerit, tha se udhëzimet e reja mbërritën shumë vonë, dhe se, po të ishin prezantuar më herët, kjo do ta shpëtonte gruan e tij nga shkimi drastik “në tatëpjetë”.

Vajza e Sylvia Griffiths, një nga lagjet e shtëpisë së të moshuarve, tha se nëna e saj dukej shumë mire, por që tani ajo thjesht ka hequr dorë.

 “Të shohësh babanë është thjesht shqetësuese”, tha vajza e John Ross.

Dhe këto janë vetëm disa nga shembujt brengosës.

---- ----
----
----- ----
-----