Ballina Lajme Bota/Rajoni RAPORTI: Si i shërben etja e Indisë për naftën e Lindjes së...

RAPORTI: Si i shërben etja e Indisë për naftën e Lindjes së Mesme strategjisë amerikane kundër Kinës?

13
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Një raport i lëshuar nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) javën e kaluar sugjeron që India do të përbëjë pjesën më të madhe të rritjes globale të kërkesës për energji nga tani deri në 2040 dhe do të jetë përpara Kinës. Parashikime të tilla vijnë në kohën e duhur për një strategji të re të SHBA për të kundërshtuar ndikimin në rritje të shpejtë të Kinës në Lindjen e Mesme.

Në një artikull të botuar nga portali amerikan Oil Price, Simon Watkins thotë se raporti i IEA, i titulluar “E ardhmja e energjisë në Indi 2021”, u jep një shtysë më të madhe përpjekjeve të SHBA për të portretizuar Indinë si konsumatorin më të madh të burimeve të energjisë në Lindjen e Mesme, veçanërisht me vendet arabe, të cilat janë në aleancë me Izraelin, me synimin për të minuar pozicionin e Kinës në rajon.

Sipas një raporti të IEA, shpenzimet e Indisë pritet të dyfishohen në rreth 8.6 trilionë dollarë deri në vitin 2040 nëse politikat e saj aktuale vazhdojnë (ekuivalente me shtimin e një ekonomie tjetër me madhësi të Japonisë në ekonominë botërore në më pak se 20 vjet.).

Sa i përket prodhuesve të energjisë në Lindjen e Mesme, sipas këtyre parashikimeve, kërkesa indiane për naftë pritet të rritet në të paktën 8.7 milion fuçi në ditë në 2040 krahasuar me rreth 5 milion fuçi në ditë në 2019. Kërkesa për gaz natyror në Indi parashikohet të trefishohet nga gjendja e saj aktuale, që do të thotë se do të arrijë në 201 miliardë metra kub.

Sipas raportit, varësia e Indisë nga importet e naftës në Lindjen e Mesme pritet të rritet në më shumë se 90 përqind deri në 2040 nga 75 përqindja aktuale dhe se varësia e këtij vendi nga gazi i Lindjes së Mesme do të rritet në rreth 61 përqind të importeve deri në vitin 2025. krahasuar në 20 përqind vetëm 10 vjet më parë.

Strategjia amerikane për t’u marrë me Kinën

Sipas Watkins, këto pritje përshtaten në mënyrë të përsosur në strategjinë e re të SHBA për të kundërshtuar rritjen e ndikimit të Kinës. Skicat e kësaj strategjie filluan të shfaqen qartë me nënshkrimin e një “marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve” midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në gusht 2020.

Pak më vonë, Bahreini ndoqi gjurmët e Emirateve, duke iu afruar normalizimit të marrëdhënieve me Izraelin, duke treguar se Uashingtoni kishte shumë hapësirë ​​për optimizëm në lidhje me mundësinë e përfundimit të më shumë marrëveshjeve të tilla midis Izraelit dhe vendeve të tjera të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC).

Watkins beson se një nga elementët më të rëndësishëm të strategjisë së SHBA ishte të siguronte një alternativë të përshtatshme për prodhuesit e Lindjes së Mesme që synonte të kufizonte praninë e madhe të Kinës në sektorët ndërkombëtarë të naftës dhe gazit dhe kjo thekson rolin kryesor të Indisë në ekuacionin e SHBA.

Me fjalë të tjera, shumica e zgjerimit të shpejtë të Kinës në rajonin e Lindjes së Mesme bazohet në sektorin e energjisë, duke pasur parasysh që industria e naftës përfshin lëvizjen e shumave të mëdha parash, anijeve, pajisjeve, teknologjisë dhe personelit, të cilat mund t’i sigurojnë Kinës shumë aktivitetete, të cilat shkojnë përtej bashkëpunimit ekonomik.

Prandaj, aleanca midis SHBA-së, Izraelit dhe vendeve arabe synon mbështetjen e bashkëpunimit ekonomik. Kjo është arsyeja pse, menjëherë pas njoftimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe nën kujdesin e SHBA, raportet konfirmuan se të tre vendet kishin arritur një marrëveshje për bashkëpunim në fushën e naftës dhe gazit dhe “teknologjitë e lidhura”.

Prandaj Amerika kishte nevojë për një vend të fortë me burime të kufizuara të energjisë që mund të përballen me rritjen e çmimeve të naftës dhe gazit, dhe India ishte vendi më i përshtatshëm sipas kësaj strategjie. Ndër faktorët që e kanë bërë Indinë të përshtatet plotësisht në këtë orientim amerikan është tensioni që siç duket po rritet në kufijtë midis këtij vendi dhe fqinjit të tij, Kinës.

Në këtë kontekst, konflikti midis forcave indiane dhe kineze në kufi në 15 qershor 2020 zbuloi ndryshime shumë më të mëdha në marrëdhëniet midis dy vendeve krahasuar me tensionet e mëparshme, pasi u bë e qartë, sipas Watkins, se India kishte miratuar një strategji të re kundër politikës kineze që kërkon të zgjerojë fushën e aleancave të saj ekonomike dhe ushtarake nga Azia, përmes Lindjes së Mesme në Evropën Jugore.

Koncesione indiane për kompaninë emirate ADNOC

Si një tregues i fitimeve që çdo vend arab i naftës do të përkrah SHBA në strategjinë e tij për të kundërshtuar rritjen e ndikimit të Kinës në rajon, India ka filluar të bëjë lëshime të mëdha për kompanitë e Lindjes së Mesme, kryesisht Kompaninë Kombëtare të Naftës në Abu Dhabi (ADNOC).

ADNOC, prodhuesi më i madh i energjisë në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe prodhuesi i tretë më i madh i naftës në Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), po nxjerr gati 4 milion fuçi naftë të papërpunuar në ditë, me qëllimin për të rritur këtë prodhim me të paktën një milion fuçi të tjerë deri në vitin 2030..

Sulltan Al-Jaber, CEO i ADNOC, tha se ai ishte duke pritur me padurim për të zbuluar mundësi të reja për të punuar me kompani indiane për të eksportuar energji në periudhën e ardhshme.

ADNOC mori një koncesion unik sepse është e vetmja kompani e huaj që deri më tani është lejuar të mbajë dhe ruajë rezervat e naftës në Indi. Qeveria indiane miratoi kohët e fundit një propozim për të lejuar ADNOC të eksportojë naftë nga Rezerva Strategjike e Naftës (SPR) nëse nuk ka kërkesë të brendshme, kryesisht nga Lehtësia Strategjike e Ruajtjes së Mangalore.

Sipas Watkins, ky koncesion shënoi një ndryshim të madh në politikën e Indisë për trajtimin e rezervave të energjisë, pasi më parë kishte vendosur një ndalim të të gjitha eksporteve të naftës nga objektet e magazinimit SPR.

Një tregues tjetër i zhvillimit të kësaj marrëdhënie midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Indisë nën kujdesin e SHBA është mundësia e vendosjes së ADNOC në krye të listës së kompanive të huaja që mund të blejnë një pjesë të madhe të rafinerisë indiane Bharat Petroleum, si pjesë e procesi i privatizimit.(Tesheshi)

---- ----
----
----- ----
-----