Ballina Lajme Bota/Rajoni RAPORTI: Kombet e pasura po grumbullojnë një miliard vaksina COVID-19 më shumë...

RAPORTI: Kombet e pasura po grumbullojnë një miliard vaksina COVID-19 më shumë se sa ju duhen

11
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Vendet e pasura do të kenë më shumë se një miliardë doza më shumë të vaksinave COVID-19 sesa u nevojiten, duke lënë vendet e varfëra të përpiqen për furnizimet e mbetura ndërsa bota kërkon të frenojë pandeminë e koronavirusit, zbuloi një raport nga aktivistët e anti-varfërisë.

Në një analizë të marrëveshjeve aktuale të furnizimit për vaksinat COVID-19, Fushata ONE tha se vendet e pasura, të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Britania, duhet të ndajnë dozat e tepërta për të “rritur fuqinë” e një përgjigjeje plotësisht globale ndaj pandemisë.

Grupi i avokimit, i cili bën fushatë kundër varfërisë dhe sëmundjeve të parandalueshme, tha se porosia mbi masën e duhur do tu mohonte miliarda njerëzve mbrojtjen thelbësore nga virusi që shkakton COVID-19 dhe ka të ngjarë të zgjasë pandeminë.

Raporti vështroi specifikisht kontratat me pesë prodhuesit kryesorë të vaksinave COVID-19 – Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Johnson & Johnson dhe Novavax.

Ai zbuloi se deri më tani, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Europian, Britania, Australia, Kanada dhe Japonia tashmë kanë siguruar më shumë se 3 miliardë doza, mbi një miliard më shumë se 2.06 miliardë të nevojshme për t’i dhënë të gjithë popullsisë së tyre dy doza.

“Kjo tepricë e madhe është mishërimi i nacionalizmit të vaksinave”, tha Jenny Ottenhoff, drejtori i lartë për politikë i Fushatës ONE.

“Vendet e pasura kuptohet që kanë mbrojtur bastet e tyre për vaksinat në fillim të pandemisë, por me këto baste që paguajnë me lopata, një korrigjim masiv i kursit është i nevojshëm nëse do të mbrojmë miliarda njerëz në të gjithë botën,” shtoi ajo.

Analiza zbuloi se, së bashku me furnizimet e tjera të vaksinave COVID të prokuruara nga plani global i ndarjes së vaksinave COVAX dhe në marrëveshje dypalëshe, dozat e tepërta të vendeve të pasura do të shkonin për të mbrojtur njerëzit e prekshëm në vendet e varfëra.

Kjo do të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e vdekjeve nga COVID-19, tha ajo, si dhe kufizimin e shanseve të shfaqjes së varianteve të reja të virusit dhe përshpejtimin e përfundimit të pandemisë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë u kërkoi kombeve me vaksina të mos i ndajnë ato në mënyrë të njëanshme, por t’i dhurojnë ato në skemën globale COVAX për të siguruar drejtësi.

---- ----
----
----- ----
-----