Ballina Lajme nacionale Rama tregon lidhjen mes dosjes “339” dhe Saimir Tahirit

Rama tregon lidhjen mes dosjes “339” dhe Saimir Tahirit

51
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Kryeministri Rama bëri një krahasim edhe të përgjimeve të dosjes “339” dhe çështjes së Saimir Tahirit. Madje, lidhur me çështjen e Tahirit, ai tha se “dy plehra flisnin në telefon dhe në fund doli nga Antimafia Italiane, ndërsa çfarë nuk thanë e çfarë nuk i bënë Tahirit, shumë më shumë, se Dakos”.

Por Rama tha gjithashtu, se Prokuroria duhet të kishte bërë të njëjtën gjë edhe me Dakon, ashtu sikurse e nxori dosjen e Tahirit. Zoti Rama tha se gjykatësi është në një pozicion krejt tjetër nga politika për shkak të detyrës, në përgjigje të një pyetjeje të analistit Arjan Vasjari për vettingun në politikë.

Rama tha se vettingu në politikë pengon të drejtën e kandidatit për të qenë shërbëtor i votuesve të tij. “Nuk mund të shkosh në zonën elektorale me dëshmi penaliteti me vete, aq më tepër që shkelen të drejtat e njeriut” – tha Rama.

---- ---- ----
-----