Ballina LifeBizare Qeni shpëtoi njeriun nga goditja e trenit

Qeni shpëtoi njeriun nga goditja e trenit

16
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

 

Një burrë  i cili ishte me  kufje në vesh për pak ka shpëtuar nga goditja e një treni, falë një qeni .

Pavarësisht se i binte borisë, shoferit të trenit iu desh të përdorte frenën e urgjencës në kalimin Snuff Mill Lane në Cottingham në Yorkshire Lindore.

Qeni i këmbësorit, duke reaguar ndaj bririt,  udhëhoqi drejtimin që e bëri burrin të ndalet dhe të shikojë lart në kohë, përcjell portali rtv21.tv

Rail Rail tha që shoferi vlerësoi se njeriu ishte rreth 6 metra larg trenit.

Firma hekurudhore tha se burri “nuk i dëgjoi paralajmërimet ose nuk u kushtoi vëmendje shenjave”.

Shoferi tha se treni Verior po udhëtonte me rreth 65 milje në orë në fillim të shtatorit kur ai vuri re burrin dhe qenin e tij.

“Unë i dhashë borisë dhe ai nuk reagoi ndaj tij dhe vazhdoi të kalonte,” tha ai.

“Pastaj vendos frenën në rast urgjence ndërsa vazhdimisht i bie borisë.”

Network Rail tha se burri ishte gati të shkonte në shina kur reagimi i qenit e shpëtoi atë.

Richard Hayden, menaxher i Kalimit të Nivelit për Network Rail, tha: “Ky incident në kalimin në nivelin Snuff Mill Lane është tronditës dhe është e qartë që këmbësori nuk po i kushtonte vëmendje dhe nuk i dëgjoi paralajmërimet.

“Pasojat mund të ishin fatale nëse nuk do të ishte që qeni i burrit të tërhiqte në plumb.Ne kemi kryer punë në këtë vendkalim për të përmirësuar sigurinë, por është thelbësore që njerëzit të ndalen, të shikojnë dhe të dëgjojnë.”

Kompania tha se edhe kur drejtuesit e trenit tërheqin frenën e emergjencës, mund të duhen deri në 2,000 metra para se treni të ngecë në vend./21Media

The post Qeni shpëtoi njeriun nga goditja e trenit appeared first on RTV21.

---- ---- ----
-----