Ballina LifeBizare Qelizat e kancerit, vdesin në hapësirë!

Qelizat e kancerit, vdesin në hapësirë!

54
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Mjaftojnë 24 orë pas vendosjes së tyre në gjendjen e mungesës së gravitetit, dhe me shume se 80% e qelizave kanceroze të vdesin.

Studiuesit australianë e panë një gjë të tillë të ndodhtë në laborator, e tani po kërkojnë ta shohin edhe në realitet. Për këtë arsye, kanë të plan të dërgojnë qeliza kanceroze në hapësirë për të parë sesa ndikon vërtetë mungesa e forcës së rëndesës, e të ketë efekt mbi sëmundjen e rendë.

Joshua Chou, nga universiteti teknologjik i Sydney, tha se shumë vetë nga shoqëria e tij ishin sëmurur sëmurën papritur me kancer, dhe kjo e kishte motivuar të studionte se çfarë ndodh me qelizat e kancerit.

Chou sqaron se donte të dinte a kanë diçka të përbashkët këto qeliza, për këtë arsye I futi në aparatin e mikrogravitacionit.

Eksperimentet, siç thotë DW, kanë rezultuar jashtëzakonisht te suksesshme, por nga ana teknike nisma për të testuar reagimin e tyre në kozmos nuk ka për të qenë e lehtë, sepse këto qeliza duhen mbajtur gjallë e duhen kthyer sërish në Tokë.

---- ----
----
----- ----
-----