Ballina Lajme Bota/Rajoni Pyetjet që na shqetësojnë/ Sa kohë duhet për tu rikuperuar dhe a...

Pyetjet që na shqetësojnë/ Sa kohë duhet për tu rikuperuar dhe a na prek sërish koronavirusi, ja përgjigjet

50
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Covid-19 doli vetëm në fund të vitit 2019 dhe si sëmundje e re është plot me të panjohura, por tashmë ka shenja se mund të duhet një kohë e gjatë që disa pacientë të kthehen në shëndet të plotë pas trajtimit.

Koha e rikuperimit do të varet nga sa rende virusi do te preke organizmin tuaj ne radhe te pare. Disa njerëz do ta kalojne pa probleme, por tek shume te tjere te prekur me rende, do te kete pasoja jo te vogla, shume prej te cilave, sipas specialisteve, edhe probleme të qëndrueshme, raporton BBC.

----

Mosha, gjinia dhe problemet e tjera shëndetësore rritin rrezikun për t’u sëmurur më seriozisht nga Covid-19. Sa më gjatë të qëndroni në mjekim intensiv pas infektimit, aq me gjatë do të duhet që të rikuperoheni.

Po sikur të kem vetëm simptoma të buta?

Shumica e njerëzve që infektohen me Covid-19 do të zhvillojnë vetëm simptomat kryesore – një kollë ose ethe. Por ata mund të përjetojnë dhimbje trupi, lodhje, dhimbje të fytit dhe dhimbje koke.

Kolla fillimisht është e thatë, por disa njerëz përfundimisht do të fillojnë të kolliten rende dhe gjendja do te behet problematike, pasi virusi u prek seriozisht mushkerite.

Këto simptoma trajtohen me pushim në shtrat, shumë lëngje dhe lehtësim të dhimbjes siç është paracetamoli. Njerëzit me simptoma të butë e kalojne lehte. Ethet duhet të qetësohen në më pak se një javë, megjithëse kolla mund të zgjasë. Një analizë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) e të dhënave kineze thotë se duhen mesatarisht dy javë për t’u rikuperuar.

Po sikur të kem simptoma më serioze? Sëmundja mund të bëhet shumë më serioze për disa. Kjo ka tendencë të ndodhë rreth shtatë deri në 10 ditë nga infektimi.

Transformimi mund të jetë i papritur. Frymëmarrja bëhet e vështirë dhe mushkëritë acarohen. Kjo për shkak se megjithëse sistemi imunitar i trupit po përpiqet të luftojë, trupi pëson dëme kolaterale. Disa njerëz do të duhet të jenë në spital për terapinë e oksigjenit.

GP Sarah Jarvis thotë: “gulçimi mund të marrë ca kohë të konsiderueshme për tu përmirësuar”. Ajo thotë se mund të duhen dy deri në tetë javë për t’u rikuperuar, perfshire debulesen dhe lodhjen qe mbetet pas. Po sikur të kem nevojë për kujdes intensiv? OBSH vlerëson se një person në 20 do të ketë nevojë për trajtim intensiv, i cili mund të përfshijë edhe respiratorin.

Dr Alison Pittard, Dekan i Fakultetit të Mjekësisë Intensive të Kujdesit, thotë se mund të duhen 12 deri në 18 muaj për t’u rikthyer në normale pas çdo trajtimi ne kujdes intensiv per rastet e renda.

Kalimi i një kohe të gjatë në një shtrat spitalor çon në humbje të masës së muskujve. Pacientët do të jenë të dobët dhe muskujt do të marrin kohë për t’u ngritur përsëri. Disa njerëz do të kenë nevojë për fizioterapi për të ecur përsëri.

Që nga 15 Prilli, Universiteti Johns Hopkins raportoi se rreth 500,000 njerëz ishin shëruar nga dy milion të infektuar. Një pacient i cili u shërua nga Covid-19 puthet në tokë duke lënë spitalin në qytetin e Sale, në Marok.

Por vendet përdorin metoda të ndryshme regjistrimi. Disa nuk po publikojnë shifra të rimëkëmbjes dhe shumë infeksione të buta do të mungojnë. Modelet matematikore kanë vlerësuar midis 99-99.5% të njerëzve shërohen. A mund te prekem përsëri nga Covid-19?

Ka pasur shumë spekulime, por shumë pak prova, se sa i qëndrueshëm është imuniteti. Nëse pacientët kanë luftuar me sukses virusin, ata duhet të kenë krijuar një përgjigje imune. Testi i imunitetit është thelbësore për të kuptuar nëse njerëzit mund të riinfektohen dhe sa efektiv mund të jetë çdo vaksinë.

----- ----