Ballina Lajme Bota/Rajoni Punonjësit shëndetësorë turq imunizohen kundër Covid-19 me vaksinë kineze

Punonjësit shëndetësorë turq imunizohen kundër Covid-19 me vaksinë kineze

12
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Lajmi i Fundit
Punonjësit shëndetësorë turq imunizohen kundër Covid-19 me vaksinë kineze

Turqia nisi sot një fushatë vaksinimi kundër coronavirusit duke përdorur vaksinën kineze CoronaVaca në stafin mjekësor në pjesë të ndryshme të vendit.

Punonjësit e shëndetësisë morën injeksionin e tyre të parë gjatë mëngjesit në disa qytete, përfshirë Stambollin dhe kryeqytetin Ankara.

Regjisori Recep Demirhan ishte i pari që mori vaksinën në spitalin e Stambollit, raporton aljazeera.

“Bashkëqytetarët tanë nuk kanë nevojë të shqetësohen për vaksinimet. Të gjitha vaksinat në dispozicion në Turqi janë të sigurta”, tha ai pasi mori injeksionin.

“Unë do të doja që njerëzit tanë të ishin në gjendje të përfitonin nga kjo vaksinë sa më shpejt të ishte e mundur dhe të hiqnin qafe pandeminë”, tha Ayhan Karabulut, një mjek i vaksinuar në një spital në Ankara.

Punonjësit shëndetësorë turq imunizohen kundër Covid-19 me vaksinë kineze
Jonida Dama

---- ----
----
----- ----
-----