Ballina LifeBizare Publikohet lista, ja qytetet ku jetohet më mirë

Publikohet lista, ja qytetet ku jetohet më mirë

24
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Për të dytin vit radhazi, në krye të listës me 140 qytete të “The Economist”, qyteti më i mirë i botës për të jetuar renditet Vjena.

Kryeqendra e Austrisë arriti të zhvendoste një vit më parë në vend të dytë Melburnin që e kishte pushtuar këtë klasifikim prej 7 vitesh, dhe tashmë duket se është pozicionuar mirë aty.

Në dhjetëshen e parë, gjenden edhe dy qytete të tjera australiane, Sidnej dhe Adelaide. Nga Europa, figuron vetëm një tjetër qytet, Kopenhageni; në renditje shfaqen dhe dy qytete japoneze, Tokio e Osaka, si dhe Vankuveri e Toronot në Kanada.

Ndërkohë në e 56 qyteteve që kanë shënuar avancim në renditjen e përgjithshme, gjatë pesë viteve të fundit, është edhe Beogradi, i cili ka përmirësime ne infrastrukturë dhe kujdesin shëndetësor.

---- ----
----
----- ----
-----