Ballina Lajme nacionale Publikohen raportet e plota të Zvicrës për rastin e Astrit Deharit

Publikohen raportet e plota të Zvicrës për rastin e Astrit Deharit

23
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral - -------

Këto janë raportet e plota që erdhën nga Zvicra.

Nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Lozanë është kryer ekspertiza mbi rastin e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari, i cili u gjetë pa jetë në qendrën e paraburgimit në Prizren.

Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, ka dërguar raportin e plotë të kryer në Zvicër, të cilin Prokuroria Themelore e Prizrenit, ia dorëzoi familjes së Astritit dhe avokatit.

Në konkluzionet e raporti përfundimtar thuhet se “në fakt hipoteza e një privim nga jeta e z. Dehari Astrit, përmes mjeteve të caktuar nga mjekët ligjorë duket pak e vertetë dhe intervenimi i një personi të tretë duhet të kihet parasysh”.

Ndërsa bashkëngjitur është edhe raporti i zgjeruar që ka 45 faqe.

Rapori 1

Raporti 2

---- ----
-----