Ballina Lajme Bota/Rajoni Pse po kërcënohet me vdekje krye-epidemiologu suedez?

Pse po kërcënohet me vdekje krye-epidemiologu suedez?

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Punonjësit e Agjencisë Suedeze të Shëndetit Publik janë vendosur nën mbrojtjen e policisë pasi kjo agjencia mori një numër të madh të kërcënimeve të dhunës dhe vdekjes.

Televizioni kombëtar suedez SVT raportoi se selia e këtij institucioni mbrohet nga oficerë policie.

Autoritetet shëndetësore kanë marrë vazhdimisht e-mail, thirrje telefonike dhe postime në mediat sociale që nga fillimi i pandemisë. Megjithëse në shumicën e rasteve këto janë vetëm qëndrime, ka edhe kërcënime edhe sulme.

Sulmet dhe kërcënimet u përshkallëzuan dhe u drejtuan kryesisht ndaj njerëzve nga Agjencia e Shëndetit Publik që shfaqeshin në publik, duke përfshirë epidemiologun kryesor të shtetit Anders Tegnell dhe mikrobiologun Karin Tegmark Wisell.

Vetëm në dhjetor, Tegnell, i konsideruar udhëheqës i modelit suedez të luftimit të COVID-19, mori rreth 80 posta elektronike, disa prej të cilave kërcënuan familjen e tij.

Një nga postat elektronike sugjeronte që Tegnell të ndëshkohej “mundësisht në një transmetim në televizionin kombëtar”.

Drejtori Ekzekutiv i Agjencisë Johan Carlson tha se kërcënimet filluan në pranverë dhe kishin për qëllim zëdhënësit. “Por ato janë përshkallëzuar dhe ne i ndiejmë ato çdo ditë,” tha ai.

Një qasje unike suedeze për të luftuar COVID-19 që përfshinte një bllokim më të butë dhe pa maska ​​të veshura polarizoi vendin. Suedia, një vend me 10 milion banorë, regjistroi 622,000 raste infeksioni dhe më shumë se 12,500 vdekje, numri më i madh midis vendeve skandinave.

Shumë kërkuan masa më të ashpra dhe kritikuan autoritetet për dështimin në mbrojtjen e qytetarëve të prekshëm dhe të moshuar.

---- ----
----
----- ----
-----