Ballina Showbiz Pse Mbretëresha Elizabeth II ka dy ditëlindje?

Pse Mbretëresha Elizabeth II ka dy ditëlindje?

10
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Më 21 Prill 2021, Mbretëresha Elizabeta II mbushi 95 vjeç. Për të shënuar këtë moment, ka zakonisht një seri përshëndetjesh me armë rreth Londrës: një përshëndetje me 41 armë në Hyde Park, një 21 përshëndetje me armë në Windsor Great Park dhe një 62 përshëndetje me armë në Kullën e Londrës. Në pjesën më të madhe, monarkja feston ditën e saj të madhe privatisht. Por në qershor, ajo zakonisht parakalon nëpër Londër si pjesë e një festimi të bollshëm të ditëlindjes të njohur si Trooping the Color.

Mbretëresha Elizabeth, si shumë monarkë britanikë para saj, ka dy ditëlindje: përvjetorin aktual të ditës kur ajo ka lindur, dhe një ditë të veçantë që etiketohet ditëlindjen e saj “zyrtare” (zakonisht e shtuna e dytë në qershor). Kjo pasi 21 Prilli është zakonisht shumë i ftohtë për një paradë të duhur.

Tradita filloi në 1748, me Mbretin George II, i cili pati fatin e keq pasi lindi në nëntor të ftohtë. Në vend se t’i nënshtroheshin subjekteve të tij të ftohnin, ai e ndërthuri festimin e ditëlindjes me Trooping the Color.

Vetë parada kishte qenë pjesë e kulturës britanike për gati një shekull në atë kohë. Në fillim ishte rreptësisht një ngjarje ushtarake, në të cilën regjimentet shfaqnin flamujt e tyre ose ngjyrat në mënyrë që ushtarët të familjarizoheshin. Por George ishte i njohur si një gjeneral i frikshëm pasi kishte udhëhequr trupat në Betejën e Dettingen në 1743, kështu që festa ushtarake dukej një rast i përshtatshëm mbi të cilin do të shartonte ditëlindjen e tij në mot të ngrohtë. Eduard VII, i cili gjithashtu kishte një ditëlindje në nëntor, ishte i pari që nisi një traditë në qershor të një rishikimi monarkik të trupave që tërhoqën turma të vëzhguesve.

Edhe tani, data e ditëlindjes “zyrtare” ndryshon nga viti në vit. Për shtatë vitet e para të mbretërimit të saj, Elizabeth II mbajti ditëlindjen zyrtare të saj të enjten, por që atëherë ka kaluar në të shtunave.  Gjithashtu data është e lidhur me Trooping the Color në Mbretërinë e Bashkuar, kombet e Komonuelthit në të gjithë botën kanë kriteret e tyre, të cilat zakonisht përfshijnë njohjen e saj si një festë publike, shkruan abcnews.al.

Australia filloi të njohë një ditëlindje zyrtare që në vitin 1788 dhe të gjitha provincat (përveç një) vëzhgojnë ditëlindjen e Mbretëreshës të hënën e dytë të qershorit, me Australinë Perëndimore duke mbajtur festimet e saj të hënën e fundit të shtatorit ose të hënën e parë të tetorit.

Në Kanada, ditëlindja zyrtare është vendosur të përputhet me datën aktuale të lindjes së Mbretëreshës Victoria, 24 maj 1819, që nga viti 1845, dhe si të tillë ata festojnë të ashtuquajturën Dita e Victoria-s më 24 maj ose të hënën më parë.

Në Zelandën e Re, është e hëna e parë në qershor dhe në Ishujt Falkland dita aktuale e lindjes së Mbretëreshës festohet publikisht.

Pra në tërësi, vetëm për një arsye tjetër është shumë mirë të jesh Mbretëreshë dhe ajo lidhet me ditëlindjen./abcnews.al

The post Pse Mbretëresha Elizabeth II ka dy ditëlindje? appeared first on Abc News.

---- ---- ----
-----