Ballina Teknologji Pse Google po kërcënon të bllokojë motorët e kërkimit në Australi?

Pse Google po kërcënon të bllokojë motorët e kërkimit në Australi?

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Alphabet Inc. i Google tha të premten se do të bllokonte motorin e tij të kërkimit në Australi nëse qeveria vazhdonte me një ligj të ri që do të detyronte Google dhe Facebook të paguanin kompanitë mediatike për të drejtën për të përdorur përmbajtjen e tyre.

Kërcënimi i përshkallëzimit i Google është një betejë me konglomeratet mediatike si News Corp që po monitorohet nga afër në të gjithë botën. Motori gjigand i kërkimit ka paralajmëruar se 19 milion përdoruesit e tij australianë do të përballen me një aftësi të reduktuar për të kërkuar dhe përdorur YouTube nëse ligji i ri zbatohet.

Australia është në rrugën për të miratuar ligje që do të detyrojnë gjigandët e teknologjisë të negociojnë pagesa me botuesit dhe transmetuesit lokalë për përmbajtjen e përfshirë në rezultatet e kërkimit ose lajmet. Nëse nuk mund të arrihet ndonjë marrëveshje, çmimi do të vendoset nga një arbitër i caktuar nga qeveria.

“Së bashku me rrezikun e pamenaxhueshëm financiar dhe operacional nëse ky version do të bëhej ligj, nuk do të na linte zgjidhje tjetër veçse të ndalonim kërkimin e Google të disponueshëm në Australi,” i tha komisionit të Senatit Mel Silva, drejtori i Google për Australi dhe Zelandën e Re.

Komentet e Google u kritikuan ashpër nga kryeministri australian Scott Morrison, i cili tha se vendi po bënte rregulla për “gjërat që mund të bësh në Australi”.

 “Njerëzit që duan të punojnë me këtë në Australi janë të mirëpritur. Por ne nuk jemi duke iu përgjigjur kërcënimeve”, u tha Morrison gazetarëve.

---- ---- ----
-----