Ballina Lajme nacionale Propozimi i Kurtit/ Ja sa do të zgjasë shërbimi i detyrueshëm ushtarak...

Propozimi i Kurtit/ Ja sa do të zgjasë shërbimi i detyrueshëm ushtarak në Kosovë

55
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Qeveria Kurti ka propozuar që shërbimi ushtarak i obligueshëm do të jetë me kohëzgjatje tremujore në përputhje dhe standardet më të mira të vendeve të NATO-s. Gjithashtu qeveria do të angazhohet që forcat e sigurisë të jenë pjesëmarrëse në stërvitjet e përbashkëta ushtarake me shtetet anëtare të NATO-s.

“Do të vazhdojë mbështetjen për profesionalizimin dhe sigurimin e pajisjeve ushtarake sipas standardeve të NATO-s, duke u bazuar në Planin Gjithëpërfshirës të Tranzicionit”, thuhet në Program. “Po ashtu, për blerjen e pajisjeve ushtarake do të ketë lirim nga dogana. Qeveria do të ndërmarrë këto veprime në mënyrë që të jetë kontribuese e arkitekturës së sigurisë globale dhe pjesëmarrjes në misionet paqeruajtëse”.

Propozimi i Kurtit ka sjellë reagime pozitive por edhe negative sa i përket shërbimit të detyrueshëm ushtarak.

---- ----
----
----- ----
-----