Ballina Lajme nacionale Prishtina vazhdon t’i prijë listës për ajrin më të ndotur

Prishtina vazhdon t’i prijë listës për ajrin më të ndotur

7
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Prishtina vazhdon të ketë ajër shumë të ndotur.

Sipas një foto të publikuar nga ‘Prishtina Weather’, kryeqyteti i Kosovës sot është një ndër dhjetë qytetet më të ndotura në botë.

----

Ndotësit e ajrit aktualisht janë koncentruar në shtresat e ulëta të atmosferës, kjo sepse aktualisht nuk ka qarkullim ajror si rezultat i kushteve meteorologjike që po mbretërojnë mbi rajon.

Në këtë tabelë, përveç Prishtinës, janë edhe disa qytete tjera të rajonit si Shkupi, Beogradi, Sofia dhe Sarajeva që prin e para.

Momentalisht kemi një paraqitje më reale të gjendjes së ajrit në kryeqytet për shkak të monitoruesve shtesë të IPKO’s, që do të thotë nuk varemi vetëm nga një stacion i ambasadës së SHBA’ve.

----- ----