Ballina Lajme Bota/Rajoni Presidentja e KE mesazh të prerë Erdoganit: Tërhiqu! Në do mbrojmë Greqinë...

Presidentja e KE mesazh të prerë Erdoganit: Tërhiqu! Në do mbrojmë Greqinë dhe Qipron

44
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen i dërgoi një mesazh Turqisë në fjalimin e saj të parë mbi Gjendjen e Bashkimit përpara seancës plenare të Parlamentit Evropian.

Von der Leyen foli për “veprime agresive” nga Turqia dhe i bëri thirrje Ankarasë të ndalojë veprimet e njëanshme dhe të dialogojë sa i përket tensioneve të krijuara me Greqinë në Mesdheun Lindor, shkruajnë mediat greke.

Në të njëjtën kohë, ajo siguroi Greqinë dhe Qipron se “ata gjithmonë mund të mbështeten në solidaritetin tonë për mbrojtjen e të drejtave të tyre, ligjore sovrane”.

“Turqia është një fqinj i rëndësishëm, megjithatë, edhe pse jemi afër hartës, distanca mes nesh duket se po rritet. Turqia është në një rajon të trazuar, një partner i rëndësishëm ekonomik dhe tregtar dhe duke pritur miliona refugjatë, por asgjë nuk justifikon agresionin kundër fqinjëve të saj.

Greqia dhe Qipro si Shtetet tona Anëtare mund të mbështeten gjithmonë në solidaritetin tonë për të mbrojtur të drejtat e tyre ligjore sovrane. Turqia duhet të ndalojë veprimin e njëanshëm dhe dialogu është zgjidhja e vetme”, deklaroi ajo.

Në lidhje me çështjen e sanksioneve të BE që mund të vendosen ndaj një vendi të tretë, Von der Layen sugjeroi që të ketë një shumicë të shtuar, jo një unanimitet.

Ajo gjithashtu njoftoi se do të propozonte një ligj mbi sanksionet automatike në rast të shkeljeve të të drejtave të njeriut në vendet e treta.

---- ----
-----