Ballina Lajme Bota/Rajoni Presidenti gjerman parashikon pasoja afatgjata sociale nga pandemia

Presidenti gjerman parashikon pasoja afatgjata sociale nga pandemia

18
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Frankfurt, 17 maj – Pandemia e koronavirusit do të lërë plagë afatgjata në shoqëri, paralajmëroi presidenti gjerman Frank-Valter Shtajnmajer në një konferencë ekumenike në Frankfurt.

“Pasojat shoqërore të virusit nuk do të zhduken thjesht me vaksinimin e fundit, masën e fundit”, tha Shtajnmajer në fjalët e tij përmbyllëse.

Presidenti gjerman parashikon se nuk do të ketë kthim të plotë në të vjetrën.

“Sidoqoftë, ribashkimi me familjen dhe miqtë, shtrëngimi i duarve, përqafimi dhe mbajtja e masave siç i njohim – të gjithë e presim me padurim atë”, tha Shtanmajer.

Ai theksoi se lufta kundër virusit ka qenë e ashpër dhe se bota po jeton në një kohë të mbajtjes së detyrueshme të maskës, kufizimesh dhe zbutjesh, vaksinash dhe përparësish vaksinimesh …

“Shumë kanë prishur lidhjet, miqësi të prishur dhe familje të prishura”, tha ai.

Por konferenca ekumenike tregoi se katolikët dhe protestantët kanë më shumë gjëra të përbashkëta sesa ato që i ndajnë ata, tha Shtanmajer, duke shtuar se kjo vlen për shoqërinë në tërësi.

Prandaj, bëri thirrje për ndërtimin e urave në mes atyre që pandemia i bëri armiq.

The post Presidenti gjerman parashikon pasoja afatgjata sociale nga pandemia appeared first on KOHA.

---- ---- ----
-----