Ballina Lajme nacionale Prangosen dy persona të dyshuar për haraç, njëri zyrtar policor

Prangosen dy persona të dyshuar për haraç, njëri zyrtar policor

10
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Janë vënë në pranga një polic dhe një qytetar, të dy të dyshuar për haraç.

Inspektorati Policor i Kosovës, respektivisht hetuesit e Departamentit të Hetimeve të IPK-së kanë prangosur sot një zyrtar policor dhe një qytetar me dyshimin se të njëjtit kanë kryer veprën penale “Detyrim”.

Sipas njoftimit të IPK-së, operacioni i koduar me emrin “Haraçi” është realizuar sot rreth orës 11:00 në Prishtinë ku hetuesit e IPK-së kanë prangosur dy të dyshuar, njëri zyrtar policor i cili ka qenë duke shërbyer në Njësinë Speciale Operative kurse i dyshuari tjetër një qytetar.

“IPK fillimisht kishte pranuar një informatë lidhur me këto dyshime dhe kishte filluar një hetim paraprak. Pas ndërmarrjes të disa veprimeve hetimore dhe vërtetimit të informacioneve të pranuara, hetuesit e IPK-së kanë vazhduar hetimin në koordinim me Prokurorinë Themelore të Prishtinës duke nisur edhe zbatimin e masave të fshehta të hetimit bazuar në urdhëresën e prokurorisë”, thuhet në njoftim.

“Si rezultat i zbatimit me sukses të masave fshehta nga hetuesit e IPK-së me dyshimin se është kryer vepra penale e ‘Detyrimit’, sot kanë arrestuar në flagrancë dy të dyshuarit të cilëve me vendim të prokurorisë u është caktuar masa e ndalimit për 48 orë”, thuhet më tej aty.

---- ----
----
----- ----
-----