Ballina Lajme Bota/Rajoni POST-ZGJEDHJET: Ç’qëndron në të vërtetë pas padive të Trump-it?

POST-ZGJEDHJET: Ç’qëndron në të vërtetë pas padive të Trump-it?

19
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Më shumë se dy javë pasi SHBA mbajtën zgjedhjet presidenciale, ka ende paqartësi në lidhje me rezultatin. Megjithëse shumica e mediave amerikane shpallën fitues kandidatin demokrat Joe Biden, Presidenti Donald Trump refuzoi të pranonte humbjen. Ekipi i tij ka ngritur padi në një përpjekje për të sfiduar numërimin e votave në disa shtete, pavarësisht nga fakti se afër 80 përqind e amerikanëve njohin Biden-in si presidentin e tyre të ri.

Udhëheqja republikane gjithashtu shprehu mbështetje për paditë e Trump dhe bëri akuza për mashtrim të gjerë zgjedhor.

Por asnjë nga këto nuk do të jetë në gjendje të ndryshojë rezultatet e zgjedhjeve. Pra çfarë qëndron prapa kësaj strategjie?

Shumë ia atribuojnë këtë egos së lënduar të Trump dhe paaftësisë për të pranuar humbjen, e cila sigurisht që është një faktor, por kjo strategji ka të bëjë më shumë me mbledhjen e një baze republikane dhe përgatitjen për rezistencë kundër demokratëve.

Proceset gjyqësore

Kemi një periudhë emocionuese përpara nesh derisa të njihen zyrtarisht rezultatet e zgjedhjeve, të cilat mund të zgjasin me javë, për shkak të padive të ngritura nga Trump dhe Partia Republikane. Deri më tani, ata kanë ngritur më shumë se dhjetë padi shtetërore dhe federale në pesë shtetet vendimtare në të cilat Biden fitoi me një diferencë të vogël: Pensilvani, Miçigan, Nevada, Arizona dhe Xhorxhia.

Gati gjysma e këtyre proceseve gjyqësore u hodhën poshtë, dy në Nevada dhe Pensilvani u pranuan, dhe pjesa tjetër është në pritje. Këto procese gjyqësore sfidojnë çështje të tilla si numërimi i votave me postë dhe fletëvotimet e përkohshme që mbërritën pas ditës së zgjedhjeve, votimi në mungesë me informacion jo të plotë, zgjatjet shtetërore për numërimin e fletëve të votimit të marra me postë, etj.

Votimet që mbërritën në postë ishin kryesisht për Biden, dhe strategjia e fushatës së Trump është që të hedhë jashtë sa më shumë nga këto fletëvotime të jetë e mundur. Tre nga proceset gjyqësore në Pensilvani, duke përfshirë edhe atë që mbështetet, kanë për qëllim fletëvotimet nga posta. Edhe pse nuk dihet ende se sa fletëvotime mund të preken nëse pranohen më shumë procese gjyqësore në gjykatë, ka të ngjarë që numri të mos jetë në dhjetëra mijëra.

Biden kryeson në këtë shtet me një ndryshim prej rreth 82,000 votash, kështu që edhe nëse mbështeten procese gjyqësore të tjera, kjo ndoshta nuk do të ndryshojë rezultatin.

Situata është e ngjashme në vendet e tjera. Biden kryeson ndaj Trump me më shumë se 140,000 vota në Miçigan; për më shumë se 33,000 vota në Nevada; më shumë se 20,000 vota në Uiskons; afër 14,000 në Xhorxhia dhe 10,000 vota në Arizona.

Një rinumërim, ku ndryshimi është më pak se 1 përqind e votave, gjithashtu nuk ka gjasa të rezultojë në fitimin e Trump. Më parë, procedura të tilla rezultuan në një ndryshim prej disa qindra votash.

Strategët republikanë shpesh përmendin rëndësinë e rinumërimit të votave në Florida në 2000, gjë që ndihmoi kandidatin republikan për president George W. Bush të fitonte. Por ata harrojnë të përmendin se kishte rreth 500 vota në një të ashtuquajtur gjendje e pavendosur. Zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ulen në qindra mijëra vota në pesë shtete të pavendosura.

Pavarësisht nga çfarë pretendojnë Trump dhe Partia Republikane, nuk ka prova të forta të mashtrimit dhe pa dyshim nuk ka prova të parregullsive të përhapura që mund të ndikojnë në rezultatet e zgjedhjeve. Sipas New York Times, zyrtarët e zgjedhjeve në 49 shtete nuk raportuan probleme të mëdha votimi.

Rezistimi ndaj administratës së Biden-it

Trump e di se nuk mund t’i kthejë rezultatet në favor të tij, por ai ende po bën një përpjekje për ta bërë këtë. Shumë nga republikanët që e mbështesin publikisht gjithashtu nuk besojnë se këto procese gjyqësore do të ndryshojnë vërtet rezultatet e zgjedhjeve.

Por ata qëndrojnë pranë Trump sepse ai, i fituar ose i humbur, është ende në krye të Partisë Republikane, dhe megjithatë ai ka arritur të fitojë më shumë se 73 milion vota. Mbështetësit e Trump vazhdojnë të përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të elektoratit amerikan dhe shumë republikanë në Kongres kanë zgjedhur të heshtin nga frika e tjetërsimit të mbështetësve të tyre në zonat e tyre elektorale.

Partia Republikane gjithashtu sheh përfitimet afatshkurtra dhe afatgjata të kësaj strategjie. Në terma afatshkurtër, ky mobilizim mund t’i ndihmojë ata të fitojnë dy raundet e dyta të zgjedhjeve të Kongresit në Xhorxhia që do të mbahen në janar, gjë që do të siguronte që Senati të mbetet nën kontrollin e republikanëve.

Në planin afatgjatë, kjo mund të ndihmojë republikanët të marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022, dhe potencialisht Shtëpinë e Bardhë në 2024. Republikanët dolën më mirë sesa pritej në vitin 2020, duke fituar të paktën gjashtë vende dhe duke zvogëluar kështu fuqinë Demokratike në Dhomën e Përfaqësuesve. Kjo do të thotë që fushatat republikane të regjistrimit të votuesve në shtete të pavendosura si Florida kanë patur sukses dhe mobilizimi i republikanëve sigurisht do të ndihmonte për të zgjeruar më tej këtë fushatë.

Por edhe më shqetësues është fakti që përdorimi republikan i narrativave rreth “zgjedhjeve të vjedhura” synon gjithashtu të forcojë rezistencën kundër administratës së ardhshme të Biden-it.

Në muajt dhe ndoshta vitet e ardhshme, përhapja e të pavërtetave dhe akuzave për mashtrim elektoral do të përdoret për të mbledhur bazën e Trump, për të krijuar tensione në komunitete dhe hapësira publike në të gjithë shtetin dhe për të bërë presion mbi administratën e Biden-it për të mos ndjekur politika progresive.

E njëjta gjë ka të ngjarë të ndodhë në Kongres, ku republikanët do të bëjnë gjithçka që munden për të minuar një konsensus të mundshëm dypalësh për iniciativat demokratike në kujdesin shëndetësor, imigracionin, ndryshimin e klimës, të drejtat e grave dhe çështje të tjera për të ndryshuar politikat e epokës së Trump.

Deri më tani, është e qartë që lidershipit republikan nuk i intereson që ata ushqehen me teori konspirative dhe dezinformata që minojnë institucionet demokratike amerikane. Biden bëri thirrje për unitet dhe shërim pas viteve të polarizimit politik, por një respektim i vazhdueshëm i republikanëve ndaj politikave toksike të Trump sinjalizon se do të jetë e vështirë për të që të ribashkojë kombin. Ne mund të presim kohë të turbullta. /tesheshi

---- ---- ----
-----