Ballina Lajme nacionale Politikanja shqiptare Majlinda Sulejmani nga Zvicra, ka një porosi për mërgimtarët

Politikanja shqiptare Majlinda Sulejmani nga Zvicra, ka një porosi për mërgimtarët

1307
SHPËRNDAJE

Te dashur miq !!!

Prapë covid19 na tronditi edhe pushimet verore ne “memedhe” ku me padurim e prita verën! Por sidoqoftë nuk u realizua as ky pushim dhe as projektet që i pata ndermend!

U bëj apel gjithë gurbetqarëve – që t’jen “dorëhapur” sepse pa diasporë do te humben trojet shqiptare! Sepse te ardhurat e verës mungojne! Mbasi nuk mundemi te bëjm pushimin ne “memedhe” do te isha falenderuese nëse cdo person që jeton ne diasporë – t’undimojë personave te afërt që jetojne ne “memedhe” sepse popullata ështe ne krizë!

Mos i bëni publike “ndihmat” dhuroni anonim! Sepse cdo ndihmë që dhurohet gjatë pandemise – jan gjithë ata falenderues!

Tri javë pushim ne Kosovë ishin normalisht te preferuarat e gjithë gurbetqarëve – por mbasi nuk na lejojne rrethanat – kështu duhet ta akceptojme gjëndjen e jashtzakonshme!

Mbi gjitha duhet tju ndihmojme ketyre shtresave – pa mendu dy here: “Nenat vetushqyese, te moshuarit, personave me probleme sociale, femijëve bonjake, personave me aftësi te kufizuara, institucionet humanitare, viktimat e kovidit!

Mos ti harrojme as dasmat, restorantet, kengetaret etj. edhe pse “ndoshta” do te kritikohem – por edhe ata kane nevojë për moneta!

Dhe prapë i falenderoj institucionet që po përballen me covid19! Gjithë spitalet, mantelbardhët etj. Ju dhashte zoti begati gjat gjithë jetës!

Unë ndihmoj – po Ti?

#kunder covidit – por për tokën tone!, ka shkruar Majlinda ne profilin e saj ne Facebook.

----- ----- ----- -----