Ballina Lajme nacionale Policia greke publikon fotot e shqiptarit të arratisur nga burgu: Vrasës gjakftohtë...

Policia greke publikon fotot e shqiptarit të arratisur nga burgu: Vrasës gjakftohtë dhe shumë i rrezikshëm

82
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Tre shokët e tij janë arrestuar tanimë pas arratisjes nga burgu i transferimeve në orët e para të mëngjesit të 3 qershorit në Athinë.

Policia greke ka publikuar foton dhe emrin e shqiptarit të katërt të arratisur nga burgu më 3 qershor në Athinë,  i cili ende nuk është arrestuar sic ndodhi me tre shkokët e tij.

Shqiptari që shihni në foto ka disa emra dhe mbiemra. Bëhet fjalë për Astrit Hasanin 35 vjeç, i cili përdor edhe emrat Titi dhe Jorgo, si dhe mbiemrat Asani, Hasan, Ashani, Astri, Xhelo. Policia e Athinës thotë se 35-vjeçari figuron edhe me moshë të ndryshuar; 36 vjeç, 34 vjeç ose 33 vjeç.

Mediat greke shkruajnë se shqiptari konsiderohet veçanërisht i rrezikshëm dhe i armatosur, ndërkohë që ka qenë përfshirë në të paktën 8 herë në një shkëmbim zjarri me oficerët e policisë.

Ai është dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen gjakftohtë të një 30 vjeçari kuzhinier i quajtur Nikos Papoutsidakis, ngjarje e ndodhur në korrik 2012. Atë natë pafat, 30 vjeçari kuptoi se disa njerëz ishin duke u përpjekur për të vjedhur makinën e tij dhe shkoi bashkë me vëllain më të vogël për të parë. Shqiptari e qëlloi me kallashnikov duke e vrarë si dhe duke plagosur vëllain e tij.

Katër shqiptarë u arratisur nga burgu i transferimeve në Athinë rreth orës 04:00 të mëngjesit të 3 qershorit.

Njëri prej tyre u shtir si i sëmurë, çka bëri që njëri prej policëve t’i afrohej për ndihmë. Aty, grupi me një thikë, e neutralizojnë policin dhe i marrin armën, duke nënshtruar kështu edhe policët e tjerë roje

---- ---- ----
-----