Ballina Lajme nacionale Po vjen i nxehti afrikan edhe në Kosovë, këto janë temperaturat për...

Po vjen i nxehti afrikan edhe në Kosovë, këto janë temperaturat për sot

17
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Temperaturat sot deri në 31 gradë, i nxehti afrikan vjen pas 4 korrikut.

Fushat me presion të lartë atmosferik që kanë përfshirë Gadishullin e Ballkanit do të jenë të qëndrueshme gjatë ditës së sotme duke krijuar kushte për mot me diell dhe re të shpërndara.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 29-31 gradë celsius.

Pjesa jugore e kontinentit dhe jugperëndimore do të mbetet nën ndikimin e masave të fuqishme të ajrit afrikan, të cilat do të ndikojnë që merkuri në termometër të regjistrojë vlera mbi 40 gradë celsius.

Kjo situatë termike do të zgjasë 4-6 ditë. Te ne temperaturat do të rriten pas 3-4 korrikut.

Sa i përket fushave barike, ato janë dhe do të mbeten të larta, për disa milibar mbi vlerat e normales.

Indeksi UV edhe më tej mbetet shumë i lartë, prandaj preferohet respektimi i këshillave të alarmuara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik.

Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes e lehtë deri mesatare.

---- ---- ----
-----