Ballina Lajme nacionale “Po pushton Ballkanin Perëndimor”, CNN: Serbia është një bastion i ri kinez...

“Po pushton Ballkanin Perëndimor”, CNN: Serbia është një bastion i ri kinez në mes të Evropës

53
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -
Lajmi i Fundit
“Po pushton Ballkanin Perëndimor”, CNN: Serbia është një bastion i ri kinez në mes të Evropës

Ndërsa Mbretëria e Bashkuar vaksinoi të paktën 15 milion njerëz me dozën e parë dhe 23 milion doza u shpërndanë në Bashkimin Evropian, disa vende Evropiane nuk arritën të vaksinojnë një person të vetëm.

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnjë dhe Hercegovina nuk kanë marrë ende dërgesat e para të vaksinave, ndërsa shpërndarja në Shqipëri dhe Maqedoninë Veriore aktualisht është e kufizuar në disa qindra njerëz, shkruan CNN.

Plus, si vende relativisht të pasura – në një kontekst global – ato nuk janë një përparësi për programet për vendet më të varfra.Ballkani Perëndimor është bashkuar me programin Covax  të shpërndarjes së barabartë të vaksinave në botë, por furnizimi i kufizuar i këtij programi do të thotë që fokusi i tyre kryesor është në 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme që nuk mund të përballojnë vaksinat pa ndihmë, dhe Ballkani Perëndimor nuk janë në vitet 1990.

Si anëtarë të vetëfinancimit të Covax, ata duhet të marrin 850,000 doza vaksinash, por nuk dihet ende kur do të mbërrijnë.Këto janë vende që duan të jenë në BE, kështu që ata së pari u kthyen në programet e BE, por më pas u bllokuan për shkak të vonesave në dërgesat” tha Alison Carragher, një ekspert në Carnegie Europe

Shumë e shohin mbikëqyrjen e BE-së kur bëhet fjalë për Ballkanin si një mundësi të humbur. “Ky është një rajon i vogël, kur bëhet fjalë për numrin e njerëzve, që do të thotë një investim i vogël në vaksina, dhe BE do të fitonte shumë kur bëhet fjalë për pushtet dhe ndikim në rajon,” tha ajo. Fakti që BE nuk e bëri atë u dha mundësi lojtarëve të tjerë të përfshihen, shtoi ajo.

Engeluse Morina, një bashkëpunëtore e Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, thotë se përshtypja se ata janë të përjashtuar do të ketë pasoja serioze për sigurinë e rajonit. “Evropa ka qenë duke neglizhuar këtë rajon për një kohë të gjatë. Rusia e shfrytëzoi rastin. Dhe Kina. Dhe Turqia, e cila ka mbushur boshllëqet në aspekte të ndryshme, “shtoi ajo.

Kina dhe Rusia po vijnë në ndihmë

Përballë mundësisë së një pritje të gjatë për vaksinat, Serbia – më e madhja nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor – i mori gjërat në duart e veta dhe kërkoi vaksina nga prodhuesit e tjerë. Kina dhe Rusia menjëherë e shfrytëzuan rastin për të hyrë brenda.

Qeveria serbe njoftoi se ata morën 1.5 milion doza të vaksinës sinofarm nga Kina, falë të cilave vendi është në krye për sa i përket numrit të vaksinuarve. Deri më tani, më shumë se një milion njerëz janë vaksinuar – shumica me vaksinën kineze, megjithëse Serbia ka marrë gjithashtu rreth 90,000 doza të vaksinës ruse Sputnik V dhe 40,950 doza Pfizer. Nuk dihet se sa pagoi Serbia për vaksinat, shkruan CNN.

Ekziston gjithashtu çështja e dhënies së legjitimitetit të një vaksine që është në përdorim të gjerë dhe ende nuk është deklaruar zyrtarisht e sigurt, tha Carragher, duke treguar faktin se Rusia filloi një program vaksinimi para fundit të provave klinike derisa Kina të botojë të dhënat e saj në një ditar të ligjshëm mjekësor.

Vaksinat nuk janë “pushtimi” i parë i Kinës në Ballkanin Perëndimor. Në vitet e mëparshme, Kina ka investuar në Serbi, Mal të Zi, Kroaci, Bosnjë dhe Maqedoni, duke investuar shumë në infrastrukturë, duke përfshirë ndërtimin e autostradave në Bosnjë dhe miniera dhe fabrika në Serbi. Institutet e Konfucit janë të hapura në të gjithë rajonin, si dhe departamentet e sonologjisë në universitetet në të gjithë rajonin.

Vaksinimi në Serbi ishte aq i suksesshëm sa Beogradi filloi raundin e tij të diplomacisë rajonale të vaksinave dhe dhuroi 4,688 doza të vaksinës Pfizer në Maqedoni, e cila është ende duke pritur për të parën nga 100,000 dozat që siguroi përmesCovax. Gjithashtu. Serbia i dhuroi Malit të Zi 4,000 doza të vaksinës ruse, një gjest simbolik në një rajon të dhunshëm dhe të prekshëm, ku simbole të tilla kanë një domethënie të madhe.

Megjithëse Brukseli ka premtuar të ndihmojë rajonin të sigurojë vaksina, nuk është e qartë për askënd se kur dhe si do ta përmbushë atë premtim.

Nga pikëpamja strategjike dhe e sigurisë, rajoni është thelbësor për BE. Është i rrethuar nga vendet anëtare të Unionit, por gjithsesi është i prekshëm. Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia Veriore dhe Serbia janë zyrtarisht kandidatë për anëtarësim, ndërsa Bosnja dhe Kosova janë kandidatë të mundshëm në të ardhmen.

“Po pushton Ballkanin Perëndimor”, CNN: Serbia është një bastion i ri kinez në mes të Evropës
Zenilda Beqaj

---- ---- ----
-----