Ballina Lajme Bota/Rajoni Plani për 2021/ Turqia “hedh në treg” satelitin për zbulime ushtarake dhe...

Plani për 2021/ Turqia “hedh në treg” satelitin për zbulime ushtarake dhe civile

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Sateliti i parë për vëzhgimin e tokës të prodhuar nga Turqia me rezolucion të lartë është planifikuar për lancim vitin e ardhshëm, thanë sot zyrtarët turq, raporton Anadolu Agency.

Sateliti i ri, i quajtur “Imece”, është një hap shumë i rëndësishëm për përmbushjen e nevojave të sektorëve ushtarakë dhe civilë të Turqisë për imazhe me rezolucion të lartë nga teknologjia vendore, thanë pjesëmarrësit në një takim të organizuar nga Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë, Mustafa Varank.

Punët përmbyllëse rreth montimi të satelitit po bëhen bashkërisht nga ministritë e Teknologjisë, Mbrojtjes dhe Transportit të Turqisë. Pas përfundimit të suksesshëm të testeve, është vendosur të fillojë prodhimi i satelitit.

 

---- ---- ----
-----