Ballina Sport Plani i UEFA-s, kjo është zgjidhja për zhvillimin e Champions-it dhe Ligës...

Plani i UEFA-s, kjo është zgjidhja për zhvillimin e Champions-it dhe Ligës së Evropës

26
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

UEFA e ka një ide se kur mund të luhen Liga e Kampioneve dhe Liga e Evropës, ndërsa aktivitetet futbollitiske janë ndërprerë për shkak të pandemisë. Javën e ardhshme pritet të vendoset gjithçka, ndërsa qeveria evropiane e futbollit ka thirrur 55 federatat anëtare për të diskutuar mbi mënyrën se si do të rikthehen në fushë.

----

“Sky Sport” raporton se hipoteza e parë është që dy kompeticionet, të zhvillohen brenda muajit gusht. Por kjo do të ishte një sfilitje për futbollistët. UEFA prej kohësh ka vendosur që 31 gushti të jetë si afati i fundit për përfundimin e të gjithë kampionateve, në mënyrë që të programohet edhe sezoni i ardhshëm.

Ndeshjet e kthimit në 1/8 e Ligës së Kampionëve parashikohen të zhvillohen më 7 dhe 8 gusht ndërsa më pas ekipet që do të kualifikohen në fazën çerekfinale do ti nënshtrohen një turi të vërtetë force teksa janë të detyruar të luajnë çdo 3 ditë, datat e parashikuara janë më 11 dhe 12 gusht dhe ndeshjet e kthimit më 14 dhe 15 gusht.

Sfidat gjysmëfinale parashikohen të luhen më 18-19 dhe ndeshjet e kthimit më 21-22 gusht. Finalja e madhe, nëse gjërat shkojnë sipas parashikimeve, pritet të luhet më 29 gusht në Stamboll. Europa Ligë pritet të rifillojë në 2-3 gusht dhe finalja do të jetë në 27 gusht.

----- ----