Ballina Lajme Bota/Rajoni Plakja e parakohshme/ Vdes vajza 8 vjeç, dukej sikur të ishte 80

Plakja e parakohshme/ Vdes vajza 8 vjeç, dukej sikur të ishte 80

138
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Në Ukrainë një vajzë 8 vjeçare ka vdekur si pasojë e plakjes së parakohshme. Mjekët thanë se mosha biologjike e Anna Sakidon ishte afër 80 vjeç kur ajo vdiq pavarësisht se lindi vetëm tetë vjet më parë.

Sëmundja e rrallë gjenetike nga e cila vdiq quhet sindroma “Progeria Hutchinson-Gilford”. Kjo gjendje bëri që eshtrat e saj të rriteshin shumë ngadalë, duke ndikuar në lëvizjen e duarve dhe këmbëve, dhe organet e saj po plakeshin shpejt.

Vogëlushja kishte pësuar shumë probleme shëndetësore dhe kur vdiq peshonte vetëm 17 kg. Nëna e saj e re, Ivana, tha se ishte e gatshme të sakrifikojë gjithçka për ta parë vajzën e saj të shëndetshme.

 

---- ---- ----
-----