Ballina Lajme Bota/Rajoni Pjata me minj, karkaleca/ Pamjet horror nga tregu ku lindi virusi vdekjeprurës...

Pjata me minj, karkaleca/ Pamjet horror nga tregu ku lindi virusi vdekjeprurës (FOTO)

58
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Koronavirusi ka krijuar frikë dhe panik në mbarë botën. Në qendër të shpërthimit të virusit është qyteti Wuhan i Kinës, me një popullsi prej 11 milionë banorësh. Të hënën, autoritetet lokale raportuan për vdekjen e parë nga virusi edhe në Pekin.

Hetimet e para tregojnë se epiqendra e problemit, ka qenë tregu i kafshëve dhe ushqimeve të detit në Wuhan.

Viktima është një person 50 vjeç, i cili ka qenë në Wuhan, raportuan mediat lokale. Sipas zyrtarëve, shumica e viktimave janë pacientë të moshës 50 vjeç ose më të vjetër.

Ekspertët shëndetësorë thonë se virusi përhapet nga kafshët te njerëzit, por nuk është përjashtuar as mundësia e transmetimit midis njerëzve. Ai mund të shkaktojë sëmundje nga ftohja e zakonshme deri te Sars-i.

Sars, sindromë e rëndë akute e frymëmarrjes, ka shkaktuar vdekjen e mbi 700 njerëzve në botë gjatë shpërthimit të tij më 2002-3.

---- ---- ----
-----