Ballina LifeBizare Pesë mënyra të thjeshta për të lënë përgjithmonë cigaren! Provojeni!

Pesë mënyra të thjeshta për të lënë përgjithmonë cigaren! Provojeni!

60
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Duhanpirja, është një nga veset më të këqija dhe më të dëmshme për shëndetin e njeriut.

Shumë njerëz tentojnë të heqin dorë, mirëpo ende nuk e kanë gjetur mënyrën e duhur. Gjithsesi këto janë 5 mënyra të thjeshta të cilat mund t’iu ndihmojnë të hiqni dorë nga kjo shprehi:

Bëni një plan

Krijimi i një plani specifik ju ndihmon në arritjen e këtij qëllimi. Të formulosh qëllimin tënd dhe të ndërmarrësh hapa konkret për të arritur këtë gjë është e domosdoshme dhe ju bënë të ndiheni më të sigurt në gjërat që dëshironi t’i arrini.

Mbani veten të zënë

Është shumë e rëndësishme që për të arritur këtë qëllim, ta mbani veten të zënë. Kjo do t’iu ndihmojë, qe ju të mos mendoni shumë për cigaren. Kaloni sa më shumë kohë duke bërë aktivitete.

Rrini larg nga njerëzit që e pinë cigaren

Çdo ambient, në të cilën përdoret cigarja do t’iu përkeqësojë rrugën për të hequr dorë nga ajo. Krahas ambienteve në të cilat përdoret cigarja, është gjithashtu shumë e rëndësishme të rrini sa më larg pijeve dhe produkteve që përmbajnë kafeinë, dhe të pini ujë ose lëngje në vend të tyre.

Kërkoni mbështetje

Qëndrimi vetëm, e katalizon dëshirën për duhan. Do të ishte një ide e mirë, nëse i kërkoni dikujt të ju ndihmojë dhe të ju mbështes në arritjen e këtij qëllimi.

---- ---- ----
-----