Ballina Shëndetësi Pesë mënyra për trajtimin e infeksionit urinar pa antibiotikë

Pesë mënyra për trajtimin e infeksionit urinar pa antibiotikë

47
SHPËRNDAJE
- Sponsor gjeneral -

Infeksionet e traktit urinar janë ndër infeksionet bakteriale më të zakonshme në Shtetet e Bashkuara. Ato janë veçanërisht të përhapura në gratë, rreth 50 përqind e të cilëve do të kenë më së pak një gjatë jetës së tyre.

Antibiotikët janë një trajtim efektiv për këto infeksione, megjithatë, trupi shpesh mund të zgjidhë vetë infeksionet  të vogla dhe të pakomplikuara pa ndihmën e antibiotikëve.

Pesë metodat për trajtimin e infeksioneve urinare pa antibiotikë shkruan medicalnewstoday, transmeton Gazeta Shneta.

1) Hidratimi

Pirja e rregullt e ujit mund të ndihmojë në trajtimin e një infeksionit urinar.

Uji ndihmon organet e traktit urinar të largojnë mbetjet nga trupi në mënyrë efikase duke ruajtur lëndët ushqyese vitale dhe elektrolitet e nevojshëm.

Duke u hidratuar gjithashtu hollohet urina dhe shpejton udhëtimin e saj përmes sistemit, duke e bërë më të vështirë për bakteret të arrijnë qelizat target që të shkaktojnë një infeksion.

Nuk ka rekomandim të caktuar për atë se sa duhet të pini çdo ditë, pasi nevojat e ujit të çdo personi janë të ndryshme.

Mesatarisht, njerëzit duhet të pijnë së paku gjashtë deri në tetë gota ujë çdo ditë.

2) Urinoni kur të lind nevoja

Urinimi i shpeshtë vë presion mbi bakteret në traktin urinar, gjë që mund të ndihmojë në pastrimin e tyre.

Gjithashtu zvogëlon sasinë e kohës që bakteret në urinë ekspozohen ndaj qelizave në traktin urinar, duke zvogëluar rrezikun e lidhjes dhe formimit të një infeksioni.

3) Pini lëng boronicë

Lëng boronicë është një nga trajtimet më të mira  natyrore për infeksionet e traktit urinar.

Njerëzit gjithashtu e kanë përdorur atë tradicionalisht për të ndihmuar në pastrimin e përgjithshëm të infeksioneve dhe për të përshpejtuar kohën e shërimit të plagëve.

Sipas një shqyrtimi, lëng boronicë përmban përbërës që mund të parandalojnë qelizat  E. coli nga bashkëngjitja në qelizat në traktin urinar.

Lëng boronicë gjithashtu përmban antioksidantë, duke përfshirë polifenolet, të cilat kanë veti antibakteriale dhe anti-inflamatore.

4)  Përdorni probiotikë

Bakteret e dobishme, të njohura si probiotikë, mund të ndihmojnë në mbajtjen e traktit urinar të shëndetshëm dhe të lirë nga bakteret e dëmshme.

Në veçanti, një grup probiotikësh të quajtur lactobacilli mund të ndihmojnë në trajtimin dhe parandalimin e infeksioneve të traktit urinar.  Roli i tyre konsiston në:

– Bëjnë parandalimin e baktereve të dëmshme nga bashkëngjitja në qelizat e traktit urinar;

– prodhimin e peroksidit të hidrogjenit në urinë, që është një antibakterial i forte;

– uljen e pH të urinës, duke i bërë kushtet më pak të favorshme për bakteret;

Probiotikët ndodhin në një shumëllojshmëri të produkteve të fermentuara të qumështit, duke përfshirë: kosin, disa lloje të djathit dhe kemi lakër turshi .

Njerëzit gjithashtu mund të marrin shtesë probiotike, të cilat zakonisht janë në formë të një kapsule ose një pluhuri që përzihet në ujë ose pije të tjera.

5) Merrni mjaftushëm vitaminë C

Vitamina C është një antioksidant që ndihmon në përmirësimin e funksionit të sistemit imunitar.

Vitamina C gjithashtu reagon me nitratet në urinë për të formuar okside të azotit që mund të vrasin bakteret.

Institutet Kombëtare të Shëndetësisë rekomandojnë që për individët e moshës mbi 19 vjeç, femrat duhet të marrin të paktën 75 mg vitaminë C në ditë, ndërsa djemtë kanë nevojë për rreth 90 mg në ditë.

---- ---- ----
-----